BELA81

Kdy a odkud se vzalo cukroví?

Doplňuji:
Myslela jsem celkově cukroví.Děkuji Annas.

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedla jste jaké cukroví.

Stejně jako má svoji historii vánoční stromek, který se u nás poprvé objevil na počátku devatenáctého století, má podobnou historii i vánoční cukroví.

S trochou fantazie by se tak dalo říci, že v těchto letech slaví dvousté narozeniny. A tak právě vánočnímu cukroví je věnována voňavá výstava, která je až do 8. ledna k vidění v Regionálním muzeu v Žatci. Výstavou mne provedla její autorka Jitka Krouzová, která zároveň potvrdila to, že historie vánočního cukroví a vánočního stromku se u nás začala psát opravdu po roce 1800.

http://www.roz­hlas.cz/sever/se­veroceskyatlas/_zpra­va/829413

--
Linecké cukroví
historie lineckého těsta se začala splétat už v polovině 17. století? Již tehdy měla ve svých ručně psaných kuchařkách hraběnka Margarita Sagramosa z Krainu čtyři recepty na toto pečivo. Kdo byl oním autorem lineckého těsta se ale neví. První tištěný recept si kuchařinky mohly přečíst o půl století později a to v salzburské kuchařce Conrada Haggera. Původně se z těsta nedělaly malé kousky cukroví, ale linecký dort, který milovala i císařovna Sisi. Svou cestu do světa si tento dort a především toto těsto vydobylo až kolem roku 1823 díky Johannu Konradovi Vogemu, novému partnerovi cukrářské vdovy z Lince. Historikové se proto dlouho domnívali, že právě on je vynálezcem této „křehké hmoty“.

http://unasna­kopecku.blogspot­.cz/2013/07/li­necke-cukrovi.html

http://life.ih­ned.cz/c1-58984930-linecke-testo-a-cukrovi-vonava-pohadka-z-lince

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je snad kromě slivovice nejznámějším produktem tohoto moravského města a zároveň významnou ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Návštěvníci z nejrůznějších zemí právem obdivují jeho provedení a jemnou krásu.
Ve Vizovicích má výroba figurálního pečiva starou tradici, její původ sahá mnoho století nazpět. Přesněji lze těžko povědět, kdo a kdy první začal místo figurek z kynutého těsta, které se pekly o různých svátcích, tvořit menší figurky z jednoduššího těsta. Můžeme jen konstatovat, že dnes se toto slavnépečivo vyrábí stejně jako před staletími.
http://jahoda2020­.blog.cz/0712/vi­zovicke-pecivo-a-jeho-historie

Historie pečení vánočního cukroví představuje tradici sahající až do šestnáctého století. Dříve však lidé pekli vánoční cukroví nejen z důvodu mlsání. Vánoční cukroví mělo tajemnou schopnost, která mohla ochránit dům, rodinu i domácí zvěř před temnými silami. Lidé nějčastěji z těsta tvarovali kuličky a kolečka, vykrajovátky se vykrajovala zvířata. Kolečko má o vánocích symbolizovat slunce a měli byste jej mít nejen na vánočním cukroví. Vykrájená zvířátka představovala zvířáta ze chléva. Vánoční cukroví se věšelo na stavení i do chlévů a zdobily se jimi i ovocné stromy, aby se domu drželo štěstí, zvířata prospívala a ovoce se rodilo. Vánoční cukroví bylo také častým dárkem a v neposlední řadě také vánoční dekorací. Vánoční cukroví se však chutí hodně lišilo od dnešních máslo oříškových pochoutek. Ještě v první polovině minulého století se pekly především perníčky. Používal se hodně med a sušené ovoce. První vánoční sladkostí byla húska nebo-li oblíbená sladká pletená vánočka.

http://www.cu­krarnanapesine­.cz/