annas

Kdy a kde vznikly první eskalátory? Jakou mají historii u nás?

Jak slovo eskalátor přeložíme do češtiny?

Nejlepší odpověď
panenka

První eskalátor zkonstruoval a umístil Jesse W. Reno v New Yorku roku 1897 jako zábavní atrakci, první komerční eskalátor vytvořil Reno společně s firmou Otis Elevator Company roku 1899. Na podobných zařízeních pracovali souběžně i jiní konstruktéři, například se uvádí,[1] že eskalátor vynalezl i pojmenoval kolem roku 1900 Charles Seeberger.

Název vznikl jako obchodní značka výrobku firmy Otis Elevator Company umělou kontaminací anglického výrazu elevator (výtah) latinským slovem scalae (schodiště, žebřík, stupnice). Kolem roku 1950 název „eskalátor“ zobecněl.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Es­kal%C3%A1tor

Další odpovědi
Miroslavst

První eskalátor zkonstruoval a umístil Jesse W. Reno v New Yorku roku 1897 jako zábavní atrakci, první komerční eskalátor vytvořil Reno společně s firmou Otis Elevator Company roku 1899. Na podobných zařízeních pracovali souběžně i jiní konstruktéři, například se uvádí,[1] že eskalátor vynalezl i pojmenoval kolem roku 1900 Charles Seeberger.

Název vznikl jako obchodní značka výrobku firmy Otis Elevator Company umělou kontaminací anglického výrazu elevator (výtah) latinským slovem scalae (schodiště, žebřík, stupnice). Kolem roku 1950 název „eskalátor“ zobecněl.
Jako první eskalátor v Československu bývá uváděno [4] kryté pohyblivé schodiště s dřevěnými stupni, které bylo zprovozněno roku 1926 v trase zrušené pozemní lanovky na Letnou a fungovalo až do roku 1935.
Pohyblivé schody.

vagra

Eskalátor-česky pohyblivé schody, je speciální řetězový dopravník určený pro dopravu osob mezi různými výškovými úrovněmi.
Jako první eskalátor u nás,je uváděno pohyblivé schodiště, které bylo v provozu od r.1926–1935 v Praze a cílovou stanicí byla Letná.
19. března 1939 byl nově otevřen obchodní dům Bílá labuť podnikatele Jaroslava Brouka v ulici Na Poříčí. Kromě moderních osobních výtahů a spojení pokladen potrubní poštou byl vybaven i eskalátorem mezi přízemím a prvním patrem.
Roku 1968 byl eskalátory vybaven nový podchod na Václavském náměstí.
V systémech metra se používají eskalátory pro dopravu ze staniční lodi do vstupní haly jak ve většině hloubených stanic.

Zdroj: vybráno z-http://www.cle­anmary.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=50&Ite­mid=55