annas

Kdy a kde vznikla první kostka cukru?

Kdo měl na jejím vzniku zásluhu?

Nejlepší odpověď
anonym

http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/historie/prvni-kostka-cukru-na-svete-byla-vyrobena-v-dacicich

Další odpovědi
hanulka11

r. 1829 se v nedalekém Kostelním Vydří rozjel první cukrovar v našich zemích, který vyráběl cukr z řepy, a to zásluhou bratří Grebnerů, kteří byli velkými propagátory pěstování cukrovky u nás. Jeden z nich, František Grebner, založil v r. 1833 v Dačicích rafinerii cukru, kterou od r. 1840 vedl Jakub Kryštof Rad. Cukr se tehdy dodával do obchodů ve tvaru homolí či klobouků, podřadnější druhy v kusech či bochnících. To bylo málo praktické, protože potřebné dávky bylo třeba pracně odsekávat. Homole se dlouho sušily a při dopravě často poškozovaly. Proto J. K. Rad hledal způsob, jak dát cukru vhodnější tvar a na podzim r. 1841 vyrobil pokusně několik set kostek, první kostkový cukr na světě. Výroba se postupně rozjížděla a od roku 1843 byly již kostky běžně v prodeji

Zdroj: http://www.da­cice.cz/page.php?mx=144_­turisticky-servis/tipy-na-vylety&ax=290_za-prvni-kostkou-cukru