annas

Kdy a kde se objevila první limonáda a z čeho se připravovala?

Dnes se limonády z obchodů vytratily… Pamětníci,vzpo­mínáte si na některé druhy?

Nejlepší odpověď
iceT

Limonáda je nápoj vyrobený z ovocné šťávy nasycený oxidem uhličitým.

Citronová limonáda byla poprvé připravena 20. srpna 1630 v Paříži. Limonáda má maximální obsah alkoholu 0,4 obj. % a vyrábí se z vody či sodovky a ovocných šťáv nebo umělých příchutí a barviv.

Pamatuju si jako malá na malinovou a jiné,prodávala se v takové lahvi jako měla kdysi i kofola,tehdy se těm sodovkám nic nevyrovnalo,dnes jsou převálcované Fantou,Mirindou a jinýma.Když jsem pracovala v hospodě taky tyto sodovky jsme měli a prodávaly se nejvíc,byla tam i zelená kivi,žlutá pomerančová,myslím že i modrá,taky byly asi za deset korun.

Další odpovědi
dědapetr

Historie

Limonáda je slabý nápoj, který je dělán s citróny. V USA a Kanada, limonáda se odkazuje na uncarbonated směs citronové šťávy, cukru a vody. Limonáda, v jeho uncarbonated formě, je mezi nejstarší komerčních měkkých nápojů, datovat se přinejmenším zpátky do 17. století. V Paříži v 1676, obchod volal Compagnie de Limonadiers byl tvořen a poskytoval monopolu práva prodávat limonádu, který jejich prodavači připravení v pohárech od tanků nesených na jejich zádech. [1]

Zdroj: http://limona­da.navajo.cz/

vagra

Podle encyklopedií byla citronová limonáda poprvé připravena 20. srpna 1630 v Paříži.
Ale už ve dvanáctém století Ibn Jami´, osobní lékař slavného muslimského vládce Saladína, napsal rozsáhlé pojednání o blahodárných účincích citronů a nápoje z nich.

Historie limonády však sahá ještě dál. Citrony, původem z Indie, Číny a Barmy, se v 7. století dostaly do Persie, Iráku a Egypta. Ale byli to Egypťané, kteří jako první pochopili, že citronovník nemusí být jen okrasná rostlina. První zmínka o tom, že si připravovali limonádu, tedy nápoj stvořený z vody, medu a citronové šťávy, je v kronice perského básníka a cestovatele Nasira Ibn Khusrawa, který žil v 11. století. Egypťané limonádu dokonce úspěšně vyváželi.

Doplňuji:
Vzpomínám si na limonády/u nás se říkalo sodovky/Pomo a Limo.Byly v uzaviratelných třetinkových lahvích.
Byly tak obohaceny kysličníkem uhličitým, že po napití, nám vyskakovaly bublinky i z nosu !:-)

Zdroj: upraveno a zkráceno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/210572235­300002/

FOG

Ja si vzpominam na „malinovky“,kdyz jsme nekam jeli s rodici vlakem,tak nam koupili v sacku s modry potiskem a pilo se to brckem.Pak jsme to se sestrou nafoukli a pinkali si.

elektrikář

Kde jsou ty časy kdy se prodávala limonáda v patentních lahvích z porcelánovým uzávěrem. Mám to ve vzpomínkách na výlety z dědou do Klánovic.Sedávali jsme pod rozkvetlými kaštanny v zahradní restauraci.Byla citronová a malinová přibarvená bretonem ještě půl dne jsme mněli obarvený jazyk.