Drap

Kdy a jak se mají seřezávat vrby, aby na jaře bylo kvalitní proutí ?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Proutí se sklízí v době vegetačního klidu po opadu listu. Většinou je to období listopad – březen, podle klimatických podmínek. Může se sklízet po celou zimu, pokud nejsou babky pod vysokou vrstvou sněhu. Sklízejí se všechny jednoleté výhonky na babce. V nově vysazeném proutníku to bývají jeden až dva výhony, nevhodné pro jemnější košíkářskou práci. Jednoleté výhony seřezáváme těsně u země, abychom nepoškodili babku. Řez musí být krátký, šikmý a hladký. Proutí řežeme sklízecími noži – šnicary, které mají řeznou část srpovitě zahnutou a nůž má delší rukoje». Řežeme-li proutí výše nad babkou, vzniknou předčasně vytažené babky a zvětší se plocha pro zimoviště škůdců. Sklizeň se v poslední době mechanizuje upravenými žacími stroji s rovnou žací lištou. Přesto se po sklizni musí babky upravit ručně. Nařezané proutí se svazuje do otepí. Výjimečně se provádí sklizeň v době vegetace, která se volí tehdy, naroste-li proutí tlusté a dlouhé a potřebujeme pro příští rok proutí slabší.

Proutí se dále vaří průměrně 4–6 hodin a poté chladí. Proutí se poté loupe a dále zpracovává např. mízuje, suší, dosouší a skladuje ve vzdušných skladovacích prostorech na dřevěných podlážkách asi 30 cm nad podlahou, aby pod skladovaným proutím proudil vzduch a materiál neplesnivěl.

Další odpovědi
janek66

Právě je stříháme.Je na to ten nejlepší čas.A pak hned uvařit a oloupat aby nezaschly.

venkovan

Když není zima na ruce. Pokud je, mohou také namrznout řezy. Pokud to vezmeme logicky a časově, tak protí se seřezává na podzim, kdy už zemědělci neměli práci na polích. Seřezali a připravili proutí aby měli v zimě co dělat. Stejně tak se v zimě sbíraly větve na březová košťata.
Pokud se zamyslíme nad vlivem řezu na dřevinu, tak lepší je řez v předjaří kdy se začínají ve dřevině probouzet i procesy na hojení ran po řezech apod. Nicméně u hlavové vrby toto není třeba řešit, je to vyloženě průmyslová záležitost, sem tam již i estetická.
Pokud chceme na jaře kvalitní proutí musíme řezat opět na jaře předchozího roku aby vyrostly jednoleté pruty – výhony.