Otazník123

Kdy a jak lidé zjistili, že zemi obklopuje atmosféra?

Byla atmosféra naší země objevena až s prvním letem do vesmíru? Nebo se už dříve s jistotou vědělo, že vzduch kolem nás má nějakou hranici, za kterou už je vakuum?

Nejlepší odpověď
Kepler

O existenci vzduchu, resp. atmosféry se jistě vědělo už v antických dobách. V novověku německý fyzik Otto von Guericke, starosta města Magdeburgu, v roce 1654 předvedl dramatický experiment, ve kterém ukázal sílu vakua a dokázal existenci atmosféry Země.
Guericke spojil dvě duté měděné polokoule s úchyty o průměru 51 cm (Magdeburské polokoule) a ze vzniklé dutiny vypumpoval vzduch. Pak nechal zapřáhnout ke každé polokouli 4 páry koní a ukazoval, že ani 16 koní není schopno od sebe polokoule oddělit. Poté, co nechal do dutiny opět vniknout vzduch, se od sebe obě polokoule oddělily samovolně.
Tímto pokusem Guericke vyvrátil hypotézu zvanou horror vacui. Prokázal, že obě polokoule nebyly k sobě pevně připoutány vzduchoprázdnem, ale že je držel u sebe tlak okolního vzduchu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Magdebursk%C3%A9_po­lokoule

Další odpovědi
Lamalam

Existenci atmosféry zjistil první člověk v okamžiku, kdy se nadechl.