Kdopak je cácorka?

Znáte z filmu „Tři oříšky pro popelku.“
Pouze to slovo zde bylo v odpovědích použito 3× (podle hledání),
ale jaký je význam slova?

Nejlepší odpověď
annas

Z filmu si výraz nepamatuji, ale podle SSČ:
cacorka, cácorka = obl. konipas ; přen. expr. hbitá, svižná dívka, holčička. Dnes se používá někdy i v hanlivém významu.

Přenesený význam jsouvisí se slovesem cácat = houpat, vrtět.

Další odpovědi
bolak

„Druhý a poslední pták, jejž PS akademický (pod c) zná, je cacorka (nebo cácorka). Toto jméno však již nezná úřední názvosloví, neboť toho ptáka nazývá konipasem (Motacilla, Bachstelze, Schafstelze atd.). Lid jej také zve konipáskem i třasořitkou a nedbá menších rozdílů mezi jednotlivými rody. Ve vých. Čechách samo jméno cácorka má rozmanitá znění hlásková: cancorka, čačorka atd. (uvedena jsou v Nár. sborníku okresu hořického). PS uvádí i další formu zdrobnělou cácorečka, ale bez dokladů. Slovo to nemá vůbec starých dokladů (konipas však jich má již od Klareta dost); po prvé je uvádí Presl v Kroku, z něho Jungmann, názvosloví tedy správně přijalo název obecný a starý. Etymologie ‚cácorky‘ nebyla dosud podána; patrně je to slovo původu onomatopoického“

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3944

Drap

U nás se tento výraz běžně používá, ve smyslu živé, šikovné děvče.

briketka10

ta cácorka to jsem tedy já holčička z východních čech jupíí :)

anonym

An., jsem zlomyslna. Smeju se ted vam i cesilkovi. 🙂
Ja to mam to same. Casto . Nejsme stroje . Me bavi i Bolakova " mluva " .

  • iv-

annas

Iv, já Vás zakousnu… Ale ne, co bych si bez vás počala … Den blbec …

annas

Dnes se mně nějak nedaaří psaní.

Ještě doplňuji: konipas, třasořitka.
Z literatury: Bělošedivé cacorky, třesoucí klínovitým ocáskem a hlavičkami stále vrtící. Přen. o pohyblivé osobě. Kývla vesele hlavou a už utíkala ta cácorka.

anonym

kloním se se spíše k tvé odpovědi. To slovo se používá k člověku a tak jsem to myslel, ale špatně napsal