Comanch

Kdo z nich zodpovídá za autorská práva?

Pokud si někdo natočí vlastní video ze svého sportu, do sestřihu dá nějakou hudbu, uvede jejího autora a na konec videa dá reklamu firmy která ho sponzoruje, kdo je potom zodpovědný za autorská práva použité hudby? Sportovec nebo firma?

Jde tady totiž o křížení neziskových (sportovec) a ziskových (firma) záměrů. Zajímalo by mě tedy, zda se potom musí autorovy hudby něco zaplatit.

Nejlepší odpověď
atriplex

Každý správný autor duševního díla je zastupován nějakou organizací, která jej po právní stránce zastupuje. Je proto třeba nejprve kontaktovat toho, kdo spravujej toto autorské dílo a zeptat se na podmínky uveřejnění. Třeba zjistíte, že autor dal souhlas k neziskovému provozování jeho díla rovnou.

Další odpovědi
Michal Kole

Je to právně složité.

Ty nesmíš použít cizí hudbu bez souhlasu té firmy i když jí vlastně děláš reklamu zadarmo

Fidel

Za získání autorských práv k hudbě odpovídá výrobce pořadu, tedy producent. Pokud vy děláte všechno – natočíte si to, sestříháte a pustíte ven, tak i vy jste producent a odpovědnost je na vás. Je lepší se obrátit na nositele aut. práv k hudbě (zkuste to přes vydavatelství, OSA atp) a domluvte se individuálně.