rynek878

Kdo z básníků je skrytý za těmito řádky?

„Bernard Žár“ – Zbohatlík z Frýdku zapíral svůj český původ. Dbal, aby v jeho domě nikdo nemluvil česky (jen pacholek a matka). Když čekal návštěvu, vyhnal matku ven, aby v domě nebylo slyšet češtinu. Onemocněl a zemřel. U hrobu se tiše modlí jeho matka. Ale opravdu tiše, aby ho neprobudila, že se modlí česky.

Nejlepší odpověď
annas

Jen doplním. Bernard Žár je báseň, nikoliv povídka.

Petr Bezruč ji zaměřil proti pooněmčování, proti odrodilcům., kteří se stydí za svůj český jazyk.

Vlastní vědomosti.

Další odpovědi
hanulka11

Petr Bezruč (1867 –1958 )

Mimořádné místo v české poezii na přelomu století zaujímá dílo Petra Bezruče ( vlastním jménem Vladimír Vašek ). Jeho otec Antonín Vašek, působil jako profesor na gymnáziu a je jednou z osobností, která se stavěla proti pravosti rukopisu. Narodil se v Opavě, vystudoval gymnázium v Brně, nedokončil vysokou školu, 3 roky studoval klasickou filosofii a nakonec se stal úředníkem nádražní pošty. Velký vliv na jeho tvorbu má jeho život, hlavně léta prožitá v Místku, kde se seznamuje se slezským lidem a jejich osudy, které daly podnět ke vzniku Slezských písní
Bernard Žár…je název jedné z /písní/povídek

Zdroj: http://vsechn­o.kvalitne.cz/in­dex.php?id=2_1&­ids=20