člověk

Kdo vynalezl,že u Mělníka končí Vltava?

prosím,kdo vynalezl,že u Mělníka končí Vltava,já s tím nesouhlasím a tvrdím,že Labe v Německu není.

Nejlepší odpověď
annas

Jak je to vlastně s Vltavou?
Vltava ústí do Labe. Proč dali naši předkové společnému toku název Labe, když Vltava je delší a v místě soutoku má širší a vodnatější
koryto, ví dnes už jen oni. K tomu se nabízí zajímavý rozbor z knihy „Spor o praotce Čecha“ (1984) autora Bohuslava Hlinky:
„Z českých řek – jejichž vody ovšem odtékají do Severního moře – je nejvýznamnější VLTAVA, pro niž samozřejmě nepřijmeme naivní etymologii podle Hájka, že je to řeka „hltavá“. Podle vědeckého výkladu je
název odvozen z germánského wilth (= dravý, divoký, německy = wild) a ahwa (= voda, proud, řeka), což je teorie tradující se již od doby Josefa Dobrovského. Vltavu jsme označili jako nejvýznamnější českou
řeku, což vůbec není žádná nadsázka, ale konstatování skutečnosti,
neboť podle obecných zeměpisných pravidel je to Vltava, která vytéká
z našeho území a u Hamburku se vlévá do moře; u Mělníka je přece o
polovinu vodnatější než Labe, které bychom tedy správně měli
považovat za pouhý její přítok! Bohužel, řeka tekoucí od Mělníka se
jmenuje Labe. Tento donebevolající zeměpisný omyl je velmi dávného
data. Pátráme-li však po stáří jmen našich řek, máme zároveň i
příležitost ukázat na viníka, který záměnu Vltavy s Labem způsobil.
Zřejmě to má na svědomí nějaký národ nebo kmen, který se přisouval
od severu, přičemž jeho sídelní oblast byla na západě (a případně na
jihu) ohraničena právě řekou, kterou my dnes nazýváme Labem a kterou
nepřekročil, takže nepoznal vodnatý tok Vltavy protékající celými
Čechami; pojmenování, jež zavedl, se vžilo, a volky nevolky je převzali i
ti, kteří později skutečný stav znali. Antické prameny ji uvádějí jako
Albis. Což se vykládá obvykle z indoevropského základu albhve významu
bílý nebo čistý (= bílý). Hodná pozoru je však připomínka, že
pojmenování Bílý a Černý se užívá u menších, zpravidla pramenných
toků, nikoli u veletoků. Vzhledem k příbuznosti se skandinávskou řekou
Elv a dalším souvislostem razí výklad, že jde o odvozeninu z
indoevropského albhis – tok, proud, řeka. Že z pozdějšího
(germánského) Alba došlo pak v češtině k přesmyknutí v Laba a
konečnému tvaru Labe, to už je jen závěrečná fáze dlouhého jazykového vývoje.

Zdroj: http://www.nova-ves.cz/zpravo­daj0509.pdf

Další odpovědi
dudu

Už si přesně nevzpomínám, ale podle některého kriteria /buď průtok nebo spíše délka/ máte v podstatě pravdu a mělo by platit, že do Hamburku teče Moldau, nikoli Elbe. Ale historie žádá svoje. Např. Jana Husa známe ze ztvárnění od pana Štěpánka, ale ve skutečnosti byl malý, holohavý a tlustý. Píše o tom i svému příteli: „neb jsem tlust, musel jsem jeti na oslu“.

Miroslavst

Jako myslíš, že Vltava zahne doleva a teče do Německa a v Mělníku do ní vtéká Labe.
No tak to by mě taky zajímalo, kdo na to přišel a proč je to tak a ne jinak.

RAB

Zajímavá otázka. Nikdy mě to nenapadlo, ale taky bych fandila Vltavě.