jirka F

Jak se jmenovasl člověk, který vynalezl odběry krve?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, co máte přesně na mysli.

Nemyslíte toho, kdo obejvil krevní skupiny a stal se propagátorem dárcovství krve? Byl to Čech Jan Janský.

Lékař Jan Janský "v roce 1907 práci uveřejnil ve Sborníku klinickém pod názvem„Haemato­logická studie u psychotiků“.

Jako víceméně vedlejší produkt své výzkumné činnosti Jan Janský popsal čtyři základní krevní skupiny (neoznačil tak, jak je tomu dnes, ale přiřadil jim římské číslice I., II., III., IV.).

Byl tedy první, kdo popsal dělení lidské krve do čtyř základních typů."

Více i o jiném objeviteli 3. krevních skupin v odkazu
„V r. 1921 byla v USA přiznána priorita Janskému a v americké literatuře bývá Janského klasifikace stále citována, všeobecně však byla dána přednost Landsteinerovi, což bylo vyjádřeno v r. 1930 udělením Nobelovy ceny. Vžilo se také Landsteinerovo značení A, B, AB a 0. atd.“

http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/102672928­48-7-divu-ceska/4044-divy/?divdetail=17

--
V 50. letech o tomto lékaři natočil Martin Frič film Tajemství krve. Sconář napsal Vladimír Neff.

Další odpovědi
gecco

Na co se to ptáš??? Co myslíš tím „odběry krve“??

Pravděpodobně první odběry krve prováděli někdy v pravěku pračlověci, kteří přišli na to, že odebráním krve sokovi jej oslabí a nebo rovnou zabijí…
😉

Transfúze se ´řeší´ pokusně od cca 17. století…
Krevní testy pak začínají na počátku století 19. …
___
Počti si, např. – http://www.ne­mocnice-vs.cz/download/His­torie_krevni_tran­sfuze.pdf .

lexx

hrabě Drákula

jirka F

hledal jsem i na internetu ale nic jsem nenašel kdo to teda vynalezl

quentos

copak lze odběr krve „vynalézt“?
Otázka podobně stupidní jako ta mezera před otazníkem.