vivatisCZ

Kdo vynalezl mrakodrap?

Nejlepší odpověď
briketka10

Nelze jednoznačně určit skutečně první mrakodrap na světě. Podle nových studií se jím s největší pravděpodobností stal už v roce 1870 Equitable Life Assurance Building v New Yorku. Právě při stavbě této budovy byly použity všechny technické inovace, které byly nezbytné pro stavbu mrakodrapů v pozdějších letech. Přesná výška této budovy není známa. Nejčastěji je uváděno 43 metrů a to tehdy stačilo, aby dvakrát převyšovala okolní zástavbu.
zdroj :
http://www.mra­kodrapy.com/2011/08­/historie-mrakodrapu-1870-1890.html

Doplňuji:
Osmého října 1871 zachvátil Chicago obrovský požár. Trval celých 36 hodin a v plamenech zahynulo několik stovek lidí. Tato katastrofa, která zničila třetinu města a celé centrum zanechala v troskách, se stala důležitým impulzem k modernizaci. Staré, převážně dřevěné domy nahradily moderní mrakodrapy s ocelovou konstrukcí a Chicago se stalo kolébkou moderní architektury.
zdroj :
http://czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=104:chi­cago-msto-ktere-dalo-svtu-mrakodrapy-sp-1862761136&ca­tid=1623&Itemid=148

Další odpovědi
Drap

První mrakodrapy se začaly stavavět v Chicagu v druhé polovině 19, tého století, při obnově města po velkém požáru v roce 1871

anonym

Vynalezl… To je poněkud zavádějící termín.
Ale první mrakodrap*) navrhnul architekt William L. Jenney, postaven byl v roce 1885 a investorem byla pojišťovna Home Insurance.
___
*) budovu zcela nové konstrukce, kdy nosnou část tvořil ocelový skelet a zdi byly ´pouze´ vyzdívkami.

Kelt

Slovo vynalezl je nepřesné. Každý mrakodrap a obecně, každá stavba je jiná, takže stavitelé využívají znalosti v praxi a záleží, jaké materiály a jak to použijí. Auto, loď, letadlo, raketa, to také nejsou věci, které by někdo vynalezl, ale vzniklo to vyvíjením, Slovo vývoj se tu nehodí do technické problematiky. Vývoj je spíš vývoj druhů – Darvin,
ale nemohu si vzpomenout na jiný výraz.

arygnoc

babylončania (obyvatelia Bábelu).

zdroj: biblia