Kdo vymyslel štafetu a kolík?

Nejlepší odpověď
annas

Ve starověké Olympii proběhl ceremoniál zažehnutí olympijského ohně pro 22. Zimní olympijské hry v roce 2014. Slavnostní ceremoniál odstartoval štafetu olympijské pochodně, které proběhne po území Řecka.
5. října bude pochodeň předána organizačnímu výboru ZOH Soči 2014 a převezena do Moskvy, 7. října začíná 123 dní dlouhá ruská etapa štafety. Ta skončí v Soči 7. února v den zahájení Zimních olympijských her.

Oheň byl zažehnut v neděli 29. 9. v souladu s tradicí, pomocí slunečních paprsků u chrámu Héry, kde se v 8. století př.n.l. Olympijské hry zrodily.

http://czech.ru­vr.ru/2013_09_­29/Ve-staroveke-Olympii-byl-zazehnut-ohen-pro-22-ZOH/

Poprvé se tak stalo v roce 1936 a bylo to Hitlerovo nacistické Německo, kdo s nápadem štafety přišel.
Nacistický diktátor Adolf Hitler vždy obdivoval starověké Řecko. Olympijské hry v Berlíně se mu zdály jako skvělý způsob, jak spojit hrdou řeckou mytologii se zvrácenou propagandou třetí říše. Nacističtí organizátoři v čele s Carlem Diem, přišli s nápadem štafetového běhu, který by spojil původ her z Olympie se srdcem válečného Německa. A Hitler byl nadšen.

Mezi nacistickou elitou se okamžitě rozhořela diskuze, jak co nejlépe a nejefektněji zapálit oheň. Použít zápalky se zdálo Hitlerovi moc obyčejné. Řecký archeolog Alexander Philadelphus nakonec přišel s geniálním nápadem použít parabolické zrcadlo, kterým by se odrazily sluneční paprsky a tak se zapálila pochodeň. Za vynález Philadelpa osobně ocenil říšský ministr propagandy Josef Goebbels Německým olympijským řádem, který podepsal sám Hitler.

http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti/174040/o­lympijskou-stafetu-vymyslel-adolf-hitler.html
Doplňuji:
Ještě doplnění z jiného zdroje.
http://www.his­tory.com/news/the-olympic-torch-relays-surprising-origins

Carl Diem měl zásluhu na tom, že Mezinárodní olympijský výbor rozhodl v r. 1931 o uspořádání letních her v Berlíně. Ale jejich budoucnost byla velmi pochybná, když se Adolf Hitler stal v roce 1933 kancléřem. Hitler pohrdal moderním olympijským hnutím, které kdysi zamítl jako „vynález Židů a svobodných zednářů.,“. Ale ministr propagandy Joseph Goebbels přesvědčil Hitlera, že by letní hry prospěly nacistickému Německu na mezinárodním fóru že by pomohla i štafeta, který by je otevřela.

I když Hitler novodobé hry odmítal, obdivoval starověké Řeky a viděl nacisty jako jejich právoplatné dědice. Proto souhlasil.

Zatímco Diem nebyl členem nacistické strany, jeho štafetu nacisté proměnili v mocný nástroj propagandy, který spoji nejen starověké a moderní olympijské hry, ale antické Řecko a Třetí říši.

Další odpovědi
marci1

Údajně to vymysleli organizátoři OH v Berlíně v r. 1936 v čele s Carlem Diem. Tehdy se údajně poprvé běžela. Měla symbolizovat spojitost Řecka s Německem. http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti/174040/o­lympijskou-stafetu-vymyslel-adolf-hitler.html

annas

Opravovala jsem stylizaci překladu…

…na mezinárodním fóru a že by pomohla i štafeta, která by je otevřela.