ptáč

Kdo vymyslel potažmo?

Potažmo potažmo.

Nejlepší odpověď
annas

Kdo vymyslel, se nedovíme. Podobný dotaz v odkazu na stránku Ptejte se knihovny…

http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/vyznam-a-pouziti-slova-potazmo

„po-taž-mo
význam: Podle slovníku má význam ‚se vztahem, se zřetelem, vzhledem k někomu, něčemu‘; popř. expresivně ‚vlastně, respektive‘. Dnes se potažmo užívá v celé řadě významů: jako synonymum k vlastně, respektive; a tedy i, a tedy vlastně, a tím i, to se vztahuje i na, to platí i pro, v souvislosti s tím, přesněji řečeno, rovněž. Jde o slovo, které je pro mnohé uživatele poměrně lákavé, přestože (nebo možná právě proto, že) je dosti neprůhledné.
Úzus užívání je zatím značně neustálený. : Dříve též potahmo“

atd.

V Etymologických slovnících není původ vysvětlený. Ale podle tvoření slova po-tah-mo k táhnout – „po-tah-ující“ se k něčemu, vztahující se k něčemu, co se týká něčeho, někoho.

Ještě doplnění – potažmo je příslovce – potah(ž)-mo. Hlásková změna h v ž je daná historicky. Příponou -mo se tvořila příslovce od sloves. Nebylo jim mnoho, převážně tělocvičnétermíny, jak uvádí Nauka o slovní zásobě od P. Hausera.

Další odpovědi
anonym

Pokud máš na mysli povoz,tak tomu se dřív říkalo vlekmo.Potažmo je jeden z nejstarších způsobů dopravy osob.
Pokud myslíš slovo,tak je to jako se vztahem, se zřetelem, vzhledem k někomu, něčemu.

anonym

Potažmo já!