WeJuNkA117

Kdo vymyslel dělení krevní skupiny???

Máme do školy zjistit Kdo vymyslel dělení krevní skupiny
a ja to nikde nemohu sehnat

Nejlepší odpověď
Lucijej

A co zadat do vyhledavače „krevní skupiny“??

Prof. MUDr. Jan Janský (3. dubna 1873, Praha – 8. září 1921, Černošice)

Další odpovědi
mosoj

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Krev­n%C3%AD_skupi­na

Děkuji za předvedení „spravedlivého“ hodnocení na Odpovědích.

iceT

Objev krevních skupin AB0 je všeobecně připisován vídeňskému vědci Karlovi Landsteinerovi, který v roce 1901 objevil tři krevní skupiny A, B a C (dnešní A, B a 0).[3] Za tento objev dostal roku 1930 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Ovšem roku 1921 americká lékařská komise dala přednost Janskému, který sice krevní skupiny objevil později, ale na rozdíl od Landsteinera všechny 4.
Roku 1902 popsali rakouští vědci A. van Decastello a A. Sturli krevní skupinu AB jako „výjimku z Ladsteinerova pravidla“.
Roku 1907 nezávisle na nich popsal český psychiatr Jan Janský čtvrtou krevní skupinu, která obsahuje znaky A i B. Janský používal označení skupin I, II, III a IV.
Nezávisle na Janském popsal roku 1910 čtyři krevní skupiny Američan William Lorenzo Moss. Použil také označení římskými číslicemi I–IV, ale v opačném pořadí než Janský.
Ve třicátých letech 20. století se sjednotilo označování krevních typů A, B, AB a 0 (podle označení Landsteinerova). V některých jazycích (mj. angličtině , španělštině nebo francouzštině) se používá zápis ABO s písmenem O (od slova old=starý), v jiných (např. v češtině, němčině nebo slovenštině) zápis AB0 s nulou. Světová zdravotnická organizace ve svých anglicky psaných materiálech používá zápis ABO.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Krev­n%C3%AD_skupi­na

anonym

Proč se ptáš znovu, když už je tu 77 odkazů na totéž? viz odkaz:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­&q=krevn%C3%AD+sku­piny&sa=Vyhle­dat&oq=&aq=&a­qi=&aql=&gs_sm=&gs­_upl=