dnb

Kdo vymyslel chleba?

A vůbec, jak vznikly nebo kdo vymyslel slova, že se tomu bude říkat zrovna chleba, rohlík a pod. To by mě fakt zajímalo.

Nejlepší odpověď
fcoop

Slovo chléb je všeslovanské, objevovalo se totiž již v praslovanštině v podobě chlěb a jednalo se o starou výpůjčku z germánského hlaiba.

Tvrzení,že pojem „chleba“ je odvozeno ze jména I.F. Chleboviče se ukázalo jako nepravdivé.

Další odpovědi
annas

Doplním ještě původ názvu rohlík.

Otázka na historii rohlíku v Čechách byla položena
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-je-historie-rohliku-v-cechach-kdy-vznikl-prvni-rohlik

Jenže když se podíváme do vloženého odkazu, ve Wiki, je uvedené, že se nedá zjistit, zda jde o pravdu, anebo pouze o legendu – že rohlíky začali péct ve Vídni r. 1683., když Turci Vídeň obléhali.

Ale slovo rohlík se objevuje již ve staročeštině, jak dosvědčuje původ slova (J. Rejzek: Etymologický slovník). Možná to byly jiné rohlíky.

rohlík, rohlíček. Nejspíš odvozeno od
stč. *rohel z psl. *rogъlь (srov. sln. rogljíč
‘rohlík’ a rógelj ‘roh’) od *rogъ,
jinak viz :roh.

roh, růžek, rohový, rohatý, roháč, rohovka,
rohovina, rohovitý, nároží, nárožní.
Všesl. – p. róg, r. rog, s./ch. rôg,
stsl. rogъ. Psl. *rogъ má spolehlivé příbuzenstvo
jen v balt.: lit. rãgas, lot.
rags, stpr. ragis tv. Dále je asi příbuzné
lit. rogsóti ‘čnět’ i regė̷ti ‘vidět’,
bsl. kořen by tedy byl *reg- ‘čnět’
a od toho *rog- ‘to, co ční

Drap

Chleba se údajně pekl v Egyptě už v r. 400 př.n.l.- Vznik slova musí upřesnit nějaký jazykovědec. Slovo vzniklo jako všechna ostatní slova, převzato z jiného jazyka a nebo dáno porovnání s něčím

MonkeyKing

Vše je ze staroslovenštiny a převzatých slov z keltštiny → ty vznikla z křeků neandrtálců :D

Dělám si srandu, ale takhle nějak to opravdu bylo

annas

rohlík, rohlíček. Nejspíš odvozeno od
stč. *rohel z psl. *rogъlь (srov. sln. rogljíč
‘rohlík’ a rógelj ‘roh’) od *rogъ,
jinak viz :roh.

roh, růžek, rohový, rohatý, roháč, rohovka,
rohovina, rohovitý, nároží, nárožní.
Všesl. – p. róg, r. rog, s./ch. rôg,
stsl. rogъ. Psl. *rogъ má spolehlivé příbuzenstvo
jen v balt.: lit. rãgas, lot.
rags, stpr. ragis tv. Dále je asi příbuzné
lit. rogsóti ‘čnět’ i regė̷ti ‘vidět’,
bsl. kořen by tedy byl *reg- ‘čnět’
a od toho *rog- ‘to, co ční