andreapotaco

Kdo vymylel elektrinu

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak vymyslel ji Pán Bůh.
Objevil ji Ital Luigi Galvani, když mu skákaly žabí stehýnka na pánvi.

Další odpovědi
led

Nevymyslel ju nikto.
Vedeli o nej už starí Gréci, len ju nevedeli definovať.
600 pred Kr. – Táles z Milétu zaznamenal, že papyrus je priťahovaný na jantárovú tyč potretú o oblečenie
? – Objav magnetizmu pravdepodobne v Číne
1600 – William Gilbert objavil že Zem je veľký magnet
1752 – Benjamin Franklin zistil, že iskrenie a blesk majú rovnakú podstatu
1786 – Luigi Galvani pri pitvaní žaby zistil, že priložením dvoch rôznych kovov na tkanivo vyvolá svalové sťahy
a tak ďalej… http://sk.wiki­pedia.org/wiki/E­lektrina
PS
iná verzia je v diskusii.

arygnoc

ešte existuje tradícai z bývalého zssr, že to bol Elektrik Elektrikovič Elektrikov.

arygnoc

a tramvaj-električku vymyslela jeho dcéra, Električka Elektrikovna Električka.

jej meno potom inšpirovalo ďalších konštruktérov ku spojeniu dvoch električiek (krstné meno+priezvisko [křestní jméno+příjmení]) a vznikli tak električkové súpravy.

arygnoc

big bang.

prvé elektróny vznikli už 10−6 s po tej šupe.

bola to pecka, verte.

keby bing bang vedel, že vás to bude zaujímať, určite by to dal jútúb.

anonym

Bůh řekl „Budiž světlo.“ Tak vznikla elektřina.

led

To nebolo tak, ako očitý svedok som bola pritom.
Stalo sa to takto:
Pán Boh pri tvorení sveta sadel a rozmýšľal, čo ako má ešte urobiť. Sedel dosť nepokojne a ako sa tak hniezdil dotkol sa stavebných kamenov vedľa seba, niečo ho strašne ´koplo´. Pozera, ale nič nevidel, bola tma. Luskol svojimi upracovanými prstami, tvrdými ako kremeň, a skríkol, Budiž svetlo, nech vidím, čo to bolo. Pozerá a tam malý elektrón sa baví s iným elektrónom. Čo to vlastne je za čudo, tento elektrón? Na odpoveď musel dlho čakať, stáročia, tisícročia, až mu pravdu povedal akýsi zvedavý Luigi Galvani.

arygnoc

led, ale ja si nepamätám, že by som riekol:

  • Buď svetlo!

proste som otočil vypínačom a bolo.
veď preto to Elektrik Elektrikovič Elektrikov vymyslel, nie?

briketka10

😁 😁