tom004

Kdo vlastně byli „psí vojáci“?

A nemyslím jazzovou kapelu.
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Pojem souvisí s válkou ve Vietnamu.

Někdy od roku 1969 se dostávali na frontu psovodi s tzv. válečnými psy. Ti pomáhali pěšákům vypátrat nepřítele. Pokud byl v jednotce psovod, tak šel vepředu, aby pes upozorňoval na nepřítele a jiná případná nebezpečí. Mnozí vojáci říkali že nebýt psů, byli by už dávno po smrti. Tím se hledělo na psy jako na cenné příslušníky jednotek. Když pes vystopoval větší počet nepřátel, nebo dokonce nějakou polní základnu, byl občas za to vyznamenán. Někdy pes dostal za zranění purpurové srdce.
Vojáci si na psy zvykli a říkali, že by bez psů do „pole“ nešli. Pes = voják = psí voják.

Ze stránek Válka ve Vietnamu.

Další odpovědi
dědapetr

Od 50. let 19. století však Šajeni vzdorují tlaku osadníků a zlatokopů. Přívrženci ozbrojeného odporu v čele s válečnickou společností Psích mužů (hotamétaneo'o), také známou jako Psí vojáci, se odštěpují od jižních Šajenů a vytvářejí vlastní skupinu, k níž se připojuje mnoho mladých mužů i se svými rodinami. Tito lidé se zapojují do šarvátek v Coloradu, Kansasu a Nebrasce. Šíří strach mezi osadníky. Místní domobrana a armáda se náhodně mstí na jihošajenských táborech, často těch, které se na konfliktu nepodílejí. Tak dochází v roce 1864 k masakru u Sand Creeku a v roce 1868 k masakru u Washity.
Tyto masakry, porážka Psích vojáků u Summit Springs (1869) a dramatický úbytek zvěře zlomily vojenskou moc jižních Šajenů. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0a­jeni

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ps%C3%AD_­voj%C3%A1ci

iceT

děj filmu…
Skotsko.
Krásná zalesněná krajina na skotské vysočině. na ní ale přece jen něco divného. Beze stopy tady mizí lidé. Turisti, zálesáci.....­..Právě zde začalo probíhat vojenské cvičení. Je tu vysazena průzkumná jednotka seržanta Wellse (Sean Pertwee). Ta na své průzkumné trase lesem objeví opuštěné a zakrvácené stanoviště s vyjímečným vybavením. Najdou zde ošklivě poraněného kapitána Ryana (Liam Cunningham) od zvláštních jednotek. Ryan blábolí podivné věci.

Jednotka raději opustí prostor a začne se stahovat. Bruce (Thomas Lockyer), který dělal zadní voj, je mrtvý a těžce zraněn je i seržant Wells. Jednotku napadli zvláštní obrovští vlci nebo něco podobného. V poslední chvíli vojáky zachrání Megan (Emma Cleasby), která tudy projíždí. Ta je vezme do auta a odveze na prázdnou farmu svých přátel. Nezbývá jim nic jiného, než se v jednom z domů opevnit, protože jim vlčí lidé poškodili auto.
Dochází jim náboje, tak se snaží vyzbrojit tím, co dům dá. Cooper (Kevin McKidd) a Megan se snaží ošetřit saržanta, což se jim po chvíli podaří. Megan se jim potom snaží vysvětlit, že skutečně bojují proti vysoce inteligentním vlkodlakům, kteří spolupracují jako rodina. Ti na ně vzápětí zaútočí a dobývají se do domu. Vojáci útoku sice odolali, ale vlkodlaci odvlekli Terryho (Leslie Simpson). Munice je čím dál míň a jejich jediná šance je vydržet do východu slunce.

Vlkodlaci stále číhají kolem domu. Vojáci na ně zkusí léčku. Spoon (Darren Morfitt) je naláká světlicí na sebe a Joe (Chris Robson) jde zprovoznit auto, které stojí ve stodole. Přijede s ním až k domu, ale jeden z vlkodlaků jej zabije a auto je také poničeno.Cooper se hádá s Ryanem, který se jako zázrakem uzdravil.Ryan jim potom řekne, proč tam vlastně je a také proč tam byli povoláni oni. Chvíli na to se Ryan změní ve vlkodlaka a uteče z domu.

Vojáci chystají na vlkodlaky další past. Seržant Wells, jenž se už také uzdravil, zjišťuje, že se i on promění na vlkodlaka. Chce se proto pro své muže obětovat. Cooper mu to nedovolí a sám odveze rozbité auto zpět do stodoly, kde za chvíli exploduje. Není jim to ale nic platné – stodola je prázdná.

Poté se od Megan dozvědí, že i ona je vlkodlak a ti ostatní, které právě teď pustila dovnitř do domu, jsou její rodina. Wells ji zastřelí. Potom nastává urputný boj o přežití. Cooper zabije jednoho vlkodlaka. Také Spoonovi se to málem podaří, ale další vlkodlaci jej zabijou a sežerou. Seržant Wells s Cooperem se dostanou až do kuchyně. Tam Wells schová Coopera do sklepa a sám čeká v kuchyni. Začíná se měnit. Ví to a cítí to. Pustí tedy plyn a čeká, až vlkodlaci přijdou blíž. Jsou tu. Wells se naposled podívá na fotku své ženy a škrtne.......dům exploduje.
Cooper výbuch ve sklepě přežije, ale není sám. Je tu s ním také vlkodlak – Ryan, který jej napadne. Po krátkém boji jej Cooper zabije.......­.......otevře dveře a vychází ven do probouzejícího se rána. Svítá.

Děda Louda

Film USA, 2002

Obsah filmu Psí vojáci:

Skotsko.
Krásná zalesněná krajina na skotské vysočině. na ní ale přece jen něco divného. Beze stopy tady mizí lidé. Turisti, zálesáci.....­..Právě zde začalo probíhat vojenské cvičení. Je tu vysazena průzkumná jednotka seržanta Wellse (Sean Pertwee). Ta na své průzkumné trase lesem objeví opuštěné a zakrvácené stanoviště s vyjímečným vybavením. Najdou zde ošklivě poraněného kapitána Ryana (Liam Cunningham) od zvláštních jednotek. Ryan blábolí podivné věci.

Jednotka raději opustí prostor a začne se stahovat. Bruce (Thomas Lockyer), který dělal zadní voj, je mrtvý a těžce zraněn je i seržant Wells. Jednotku napadli zvláštní obrovští vlci nebo něco podobného. V poslední chvíli vojáky zachrání Megan (Emma Cleasby), která tudy projíždí. Ta je vezme do auta a odveze na prázdnou farmu svých přátel. Nezbývá jim nic jiného, než se v jednom z domů opevnit, protože jim vlčí lidé poškodili auto.

Dochází jim náboje, tak se snaží vyzbrojit tím, co dům dá. Cooper (Kevin McKidd) a Megan se snaží ošetřit saržanta, což se jim po chvíli podaří. Megan se jim potom snaží vysvětlit, že skutečně bojují proti vysoce inteligentním vlkodlakům, kteří spolupracují jako rodina. Ti na ně vzápětí zaútočí a dobývají se do domu. Vojáci útoku sice odolali, ale vlkodlaci odvlekli Terryho (Leslie Simpson). Munice je čím dál míň a jejich jediná šance je vydržet do východu slunce.

Vlkodlaci stále číhají kolem domu. Vojáci na ně zkusí léčku. Spoon (Darren Morfitt) je naláká světlicí na sebe a Joe (Chris Robson) jde zprovoznit auto, které stojí ve stodole. Přijede s ním až k domu, ale jeden z vlkodlaků jej zabije a auto je také poničeno.Cooper se hádá s Ryanem, který se jako zázrakem uzdravil.Ryan jim potom řekne, proč tam vlastně je a také proč tam byli povoláni oni. Chvíli na to se Ryan změní ve vlkodlaka a uteče z domu.

Vojáci chystají na vlkodlaky další past. Seržant Wells, jenž se už také uzdravil, zjišťuje, že se i on promění na vlkodlaka. Chce se proto pro své muže obětovat. Cooper mu to nedovolí a sám odveze rozbité auto zpět do stodoly, kde za chvíli exploduje. Není jim to ale nic platné – stodola je prázdná.

Poté se od Megan dozvědí, že i ona je vlkodlak a ti ostatní, které právě teď pustila dovnitř do domu, jsou její rodina. Wells ji zastřelí. Potom nastává urputný boj o přežití. Cooper zabije jednoho vlkodlaka. Také Spoonovi se to málem podaří, ale další vlkodlaci jej zabijou a sežerou. Seržant Wells s Cooperem se dostanou až do kuchyně. Tam Wells schová Coopera do sklepa a sám čeká v kuchyni. Začíná se měnit. Ví to a cítí to. Pustí tedy plyn a čeká, až vlkodlaci přijdou blíž. Jsou tu. Wells se naposled podívá na fotku své ženy a škrtne.......dům exploduje.

Cooper výbuch ve sklepě přežije, ale není sám. Je tu s ním také vlkodlak – Ryan, který jej napadne. Po krátkém boji jej Cooper zabije.......­.......otevře dveře a vychází ven do probouzejícího se rána. Svítá.