Kdo určuje, kde se budou konat budoucí olympijské hry?

Pokaždé to musí být někde jinde? Možná je nějaké právo na to např. po deseti letech opět pořádat OH v USA?

Nejlepší odpověď
annas

"Pořadatelské město olympijských her vybírá Mezinárodní olympijský výbor na základě nominací národních olympijských výborů na zasedání, které se koná sedm let před zahájením olympiády..

Od šedesátých let platí zásada, že za každou zemi může kandidovat pouze jedno město. Proto se v některých zemích konají ještě předkola volby: např. pro olympiádu 2024 byl za Německo vybrán Hamburk, který porazil Berlín, a za USA Boston, který v hlasování národního olympijského výboru dostal přednost před Los Angeles, San Franciskem a Washingtonem.[ atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Uchaze%C4%8Di_o_­po%C5%99%C3%A1d%C3%A1n%C­3%AD_olympijsk%C3%BDch_h­er

První novodobé OH v r. 1896 proběhly v Athénách, neměly žádného protikandidáta. Určitě návaznost na řecké starověké OH. – rozhodlo se tehdy v r. 1894 i o konání dalších OH v r. 1900. .