autacek

Kdo určí, který z rodičů má nárok na propustku ze zaměstnání a tedy proplacené volno při doprovodu dítěte k lékaři?

A dle čeho tak určí? Volno poskytuje zaměstnavatel, nikoli lékař.

Nejlepší odpověď
Edison

Přeci rodiče se musej dohodnout… Říká se tomu volno k ošetřování člena domácnosti, nebo taky „paragraf“.

Další odpovědi
da ny

Dítě do 15 let musí, mít ze zákona doprovod rodiče k lékaři. Zaměstnavatel by měl tedy mít povinnost čas/propustku proplatit.
Pokud žijí rodiče ve společné domácnosti, určí si sami, kdo doprovodí dítě, kdo si vezme OČR. Zaměstnavatel je povinen poskytnout volno (ne zaplatit v případě vlastní návštěvy lékaře).
Dohledáte v ZP.
Pokud je dítě svěřeno do péče 1 z rodičů, je zákonný doprovod jasný,
nedohodnou.li se rodiče jinak, dát na vědomí lékaři (i písemný souhlas v kartě)..

Schluker

To je stejne jako danova sleva na dite. Rodice se musi dohodnout. Pripadne muze zalezet na rozhodnuti soudu v pripade svereni ditete do pece jednoho z rodicu.

Ametyst

Snad ještě nejsme tak regulovaní, že o tom musí rozhodnout Instituce. Je to na dohodě rodičů.

Edison

Proč se ptáš, když to tak dobře víš???

autacek

@edison zase si pleteš pojmy s dojmy. OČR není doprovod k lékaři.

Edison

A co to teda jako je??? Pak leda překážka v práci z OSOBNÍCH důvodů a na to propustku NEPOTŘEBUJEŠ. Ani ti nebude nic hrazeno. Takže…??? Ty choď do školy, až se zapojíš do produktivního života, nasbíráš zkušenosti, tak pak mudruj.

autacek

Kdyby blbost nadnášela…

Edison

Mno… to by bylo fajn. By ses vznášel a nemohl klofat do klábosnice… Nakonec by ses rozpustil ve stratosféře…

autacek

Tak když prezentuješ svoje neznalosti a ještě nejsi sto přiznat že se pleteš, tak to je pak těžké.

Edison

Opakuju otázku: Proč se ptáš, když to tak dobře víš… při svých pracovních ne-zkušenostech? Plácáš nesmysle. Vůbec netušíš, jak se legálně „ulejt“ z práce, jaký jsou a nejsou možnosti.

autacek

Nechám se tedy poučit, vidím že jsem natrefil na odborníka. Povídej.

Edison

Nemám potřebu se opakovat. Ty máš potřebu natlouct všechno do hlavy. Další podobnou odpověď napsala Dany.

autacek

Danny taky neodpovídá přesně. Dotaz nezněl na OČR, ale na doprovod k lékaři, například k zubaři. Kde je tedy umožněno zaměstnavateli, tuto dobu zaměstnanci neproplatit?

Edison

Ale to spadá do OČR!!! Další správný komentář od Johany.

autacek

@edison co to zase pleteš hrušky s jablky?

johana 56

Doprovod k lékaři – Překážka v práci na straně zaměstnance.
Nárok na (ne)proplacení náhrady mzdy k dohledání v ZP a Zákony pro lidi/Nařízení vlá­dy.

autacek

@johana No na to se právě ptám, když doprovodí dítě oba rodiče, který zaměstnavatel to na základě čeho ne/zaplatí.