štamgast

Kdo to je oidipák?

Nejlepší odpověď
annas

Pojem oidipák, nespisovný výraz" , který vychází z tzv Oidipovského . komplexu. Původ z antiky – starořecký hrdina Oidipus se oženil s vdovou po králi, kterého zabil v boji, aniž tušil, že jde o jeho matku.

Poprvé definoval Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy.

Takže u současného „oidipáka“ jde o tzv. mamánka, který je spokojený s tím, jak se o něho matka stará, proto nemá potřebu se osamostatnit, bydlí u ní, vždy má všechno připravené atd.. Už dávno se smířil s tím, že matka má vždycky pravdu, rozhoduje za něho atd.

Někdy se může stát, že „oidipák“ má problém s vlastním životem, třeba s hledáním partnerky. Je to určitě velmi složité, bez pomoci psychologa asi neřešitelné. .

I to je projev Oidipovského komplexu, i když může být někdy mnohem horší.

Další odpovědi
dejavu

Odipákem se v psychologickém žargonu označuje osoba, většinou muž, ale nejen on, kdo si nevyřešil oidipský komplex ve vztahu k rodičům, kdy je přehnaně fixovaný na matku, někdy ji až nahrazující manžela (v psychologickém, nikoliv sexuálním smyslu).

klumprt

Takový jako trochu motherfucker 🙂

anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­idipovsk%C3%BD_kom­plex