FOG

Kdo to byl „Široko“ ?

Jak vypadala a kdo ji znamy predstavoval ?
Doplňuji:
Napoveda – Stinadla,Rychle sipy,Foglar.

Nejlepší odpověď
Já...

Je to z Rychlých ŠÍpů od p. Foglara. Širokko bylo jméno tajemné postavy – démona Stínadel, pražské čtvrti, kam občas zavítali na tajnou výpravu Rychlé Š. Široko byl téměř neviditelný, neb se pohyboval hlavně noci, tiše a velmi hbitě. Byla to veskrze kladná postava, která si dala za úkol, zlepšit a udržet dobré morální vztahy uvnitř Stínadel, plných rozhádaných konkurenčních part a partiček kluků. Protože to byl minulý Velký Vont (zvolený nejvyšší vůdce ve Stínadlech) a nechtěl být poznán, chodil vždy v černém hábitu a se strašidelnou bílou maskou a nikdy nikdo neviděl jeho tvář. Proto když se zřídkakdy objevil, pořádali na něj Stínadelští hon. Vždy se mu podařilo utéci, ale jednou se mu to málem nepodařilo, neb Širokko uklouzl a pádem ze střechy se zranil. RŠípy ho tehdy zachránili a on jim za to předal Ježka v kleci – největší a nejtajemnější symbol Stínadel, o kterém ve Stínadlech všichni mluvili, ale téměř nikdo ho neviděl, skoro ani nevěděl jak vypadá a kde je. Tento, z klece složitě (a jediným způsobem) vyjmutelný ježek v sobě skrýval plánek Létajícího Kola Jana Tleskače, nadějného a tragicky (vinou Tajemného Em) zahynuvšího mladého konstruktéra…

Další odpovědi
sara-sara

Jedna z postav v Rychlých šípech, v hrané podobě ztvárněn Janem Třískou, jedním z mých nejoblíbenějších českých herců :)

Byl maskovaný, v černém kabátu a bílé masce a běhal po střechách s ježkem v kleci :))

Mírák

Široko, tedy v původních vydáních Širokko, je bývalý Velký Vont příjmením Nekola z Foglarova románu Stínadla se bouří. Přezdívku Širokko si dal možná kvůli tomu, že nad svými pronásledovateli lítal ve vzduchu jak vítr, protože „širokko“ znamená „jižní vítr“.

Zdroj: http://naklada­telstvi-nzb.abchistory­.cz/_0003-milos-dvorsky--mytus-zvany-stinadla.htm

panenka

Nevím jestli je to ono ale našla jsem že Široko byla úzkokolejka

Zdroj: http://foto.ma­py.cz/76078-Siroko-uzkokolejka