bolak

Kdo to byl Rohovlád?

Slyšel sem v internetovým rádiu nějakou reklamu na firmu v obci Rohovládova Bělá, tak mě zajímá po kom/čem je to pojmenováno.

Nejlepší odpověď
annas

První písemný doklad o obci je z roku 1282. Týká se založení dřevěné kaple sv. Jiří, kterou nechali postavit majitelé tvrze Bukůvkové. Ti vlastnili tuto osadu ještě v 15. století. V roce 1375 bylo zboží Bukůvků rozděleno mezi pět sourozenců a Bělá připadla Rohovladovi. Původní název obce Bělá trval až do roku 1923, poté začal platit současný název Rohovládova Bělá.

Starý šlechitický rod.
Rohovlad z Bělé je pohřebený na Vyšehradě. Má na štítě znamení na způsob kličky, ale jsou to rohy 2× .stočené (podbně jako Bokůvkové).

Více zde: http://www.ro­hovladovabela­.cz/obec/

Doplňuji:
Ještě jsem našla, že Bělá se obec nazývala až do roku 1923 , kdy získala dvouslovný název Rohovládová Bělá po jednom z členů rodu Bukůvků , který se jmenoval Rohovlad .
Jako památka na Rohovlada má obec ve svém znaku zkomponavanou kličku kolem krku draka . Tato klička patřila právě jmenovanému majiteli .
Drak se vztahuje k první písemné zmínce o Bělé z roku 1282 , kdy zde měla stát kaple sv. Jiří , na jejímž místě stojí nyní kostel sv. Petra a Pavla , jejichž symboly má drak na svých křídlech . Celý znak je na bílém podkladě (Bělá – bílá).

http://www.kpp­.iipardubice.cz/11739535­36-historie-zdravotnictvi-v-bele.php

Další odpovědi
hanulka11

zřejmě to bude po Mikuláši Rohovládovi z Bělé
Doplňuji:
Ve vsi Bukovka žil Rohovlád a měl syny
První zpráva o vsi je z roku 1365, kdy se zde usadil vladyka Bukůvka a založil zde tvrz. Měl syny Rohovláda, Bohuňku, Mikuláše a Jana. Roku 1373 připadla Bukovka Bohuňkovi a Bělá Rohovládovi.

http://www.bu­kovka.cz/index­.php?nid=937&lid=CS&o­id=68296