bobánek

Kdo to byl Karel Curda?

Nejlepší odpověď
anonym

Karel Čurda (10. října 1911 Nová Hlína u Třeboně – 29. dubna 1947 Praha) byl za 2. světové války československým vojákem v exilu. Jako parašutista byl vysazen na území Protektorátu Čechy a Morava jako člen výsadkové skupiny Out Distance. Je známý tím, že zradil spolubojovníky operace atentátu na Heydricha tím, že poskytl pražskému gestapu informace, vedoucí k nalezení úkrytů parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Karlu Čurdovi byla vyplacena odměna půl milionu říšských marek, tj. 1/4 celkové nacisty vypsané odměny 2 milionu říšských marek (stejná suma čekala dalšího zrádce – parašutistu Viliama Gerika – zbytek se rozdělil mezi 7 občanů říše a 53 menších udavačů z Protektorátu). Žil pak v Praze pod krycím jménem Karl Jerhot a oženil se s Němkou. Pražské gestapo jej později využívalo jako agenta-provokatéra. Karel Čurda má hlavní vinu na tragickém osudu paraskupiny Antimony a na zatčení Františka Pospíšila ze skupiny Bivouac. Z Čurdy se později stal alkoholik a gestapo ho začalo využívat čím dál méně.
člověk to byl ;D
Po konci války byl 15. května 1945 Čurda zatčen, odsouzen k trestu smrti a 29. dubna 1947 oběšen v Pankrácké věznici. Čurda ve svém závěrečném prohlášení odmítl žádat o milost.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­rel_%C4%8Curda

Další odpovědi
hanulka11

byl to zrádce a udavač