Kdo těžil uraninit (smolinec)v po­lovině 20 století v ČS?

Potřebovala bych zjistit kde se těžil unaninit(smolinec)
a co se s ním stalo?..
a ještě by me zajímalo kolik jsme na tom vydělali :

Nejlepší odpověď
Drap

Jáchymov a Dolní Rožínka. Smolinec se zpracoval. Většina tehdejšího zpracování probíhala na území SSSR, kde byla technologie na zpracování. Kolik se vydělalo těžko odpovědět. Materiály zisku z jednotlivých komodit nejsou dostupné.

Další odpovědi
Emefej

Začal se těžit nejprve v Jáchymově, poté v Horním Slavkově, Příbrami, Zadním Chodově, Rožné, Hamru, Peci pod Sněžkou,ve Stráži pod Ralskem a na mnoha dalších místech. Celkem se jednalo o 66 ložisek různých uranových rud, kromě uraninitu se u nás těžil i torbernit, v menší míře i ningyoit a coffinit. Těžilo se zejména klasickým „hornickým“ způsobem, ale byly otevřeny i povrchové lomy (okolí obce Hájek u Ostrova n.O.), ve Stráži se kromě hlubinné těžby provozovala od konce šedesátých let i hydrochemic­ká těžba.

Uran se dodával do SSSR, celkem se jednalo o rudy s obsahem 100 kt uranu, nejvíc ho pocházelo z Příbrami. Kolik jsme na tom vydělali či nevydělali se nedá hodnověrně doložit, vše okolo uranu bylo tajné. Na stránce v odkazu je mj. i seznam literatury, z ní se dozvíš, jak a čím nám SSSR za uran platil (vodka, machorka, mražené maso apod.)

Pro úplnost dodávám, že v Jáchymově se pro účely výroby uranových barev těžil již mnohem dříve, cca od roku 1850. Od roku 1923 se uran těžil i v Drmoulu u Mar. Lázní.

Zdroj: http://www.prvky­.com/tezba-uranu.html

Lamalam

Doporučuji prostudovat odkaz ve zdroji. Pozor, je to čtení na mnoho hodin, ale o těžbě uranu v Jáchymově se dozvíš vše.

Zdroj: http://www.jachymov-joachimsthal.cz/

dejavu

Jáchymov