dudu

Kdo smysluplněji naříká – starouni dle odíků nebo unudění adolescenti?

Toto napsala 83letá žena své přítelkyni. Poslední řádek mluví za vše:

Milá Berto,
více čtu a méně uklízím. Sedím na zápraží a obdivuji výhled
bez ohledu na plevel, rostoucí na zahrádce. Trávím více času se svou
rodinou a přáteli a méně času prací. Nic neschraňuji, používám svůj
nejlepší porcelán a sklo při každé příležitosti, na nákup nosím své
nejlepší sako. Neschovávám svůj nejlepší parfém a používám ho
pokaždé,když chci. Slova jako je „někdy“ a „jednou“ se z mého slovníku
vytrácejí.Pokud existuje něco, co stojí za to vidět, slyšet nebo dělat,
chci to vidět, slyšet a dělat nyní. Všichni bereme svůj život jako
samozřejmost. Nejsem si jistá, co by dělali lidé,kdyby věděli, že je
nečeká žádný zítřek – myslím, že by volali svým rodinám a nejbližším
přátelům. Možná by volali bývalým přátelům, omluvili se a zavřeli dveře
za minulostí. Možná by byli naštvaní a bylo by jim líto, že svému
manželovi a rodičům neříkali dost často, jak moc je mají rádi. Každé
ráno, každá minuta, každé nadechnutí je opravdovým darem. Pokud obdržíš
tento dopis, je to proto, že někomu na Tobě záleží. Pokud nemáš čas
poslat toto poselství dál, mohlo by to být poprvé,ale ne naposledy, co
odložíš nějakou maličkost, která by mohla změnit Tvůj život. Najdi si
pár minut a pošli tento e-mail pár lidem kolem sebe, dej vědět, že na ně
myslíš a že Ti nejsou lhostejní. Nevěřím na zázraky, ale spoléhám na ně.
Život možná není takový, jak jsme doufali, ale pokud už jsme tady,měli
bychom žít

Nejlepší odpověď
anonym

Dudu, ty děti, co nás tady občas poněkud vytočí, mají před sebou dlouhý život a facky od něj, co budu s přibývajícími zkušenostmi dostávat. Ještě nevědí, že za každým stařeckým povzdechnutím po ránu je taky spousta toho, čím si ti „dříve narození“ museli projít.
Je s podivem, že se tu „nudí“ dvanáctileté děti. Prostě nemají do čeho „píchnout“. Tohle z mládí neznám. Nenudili jsme se a pokaždé něco vymysleli. Počítač to za nás neudělal.
Dnes by ty nezkušené děti měly umět mozek používat, ale podle slov, která z nich občas vypadnou, tak tomu je přesně opačně. Kdyby tam byl alespoň náznak myšlenky, muselo by to vypadat jinak. A pak že je centrum řeči v mozku?!
Že by šlo o vedlejší účinek používání techniky? Že by vymoženosti používat počítat padla za oběť schopnost přemýšlet? Zdá se že ano.
Mezi lidmi se vytrácí schopnost normálně a zdvořile spolu navzájem komunikovat, sdílet své radosti, trable, smutky. Umíme si esemeskovat, psát zprávy, skypovat a v nejhorším případě si zavoláme. Jak je možné, že mladší člověk tápe v tom, jak oslovit šéfa, úřednici, staršího člověka?
Asi jsme někde udělali chybu. Příliš horlivě jsme se chopili možnosti používat ve svůj prospěch skvělou techniku, ale pozapomněli jsme na to, že vše v našem životě si vybere také svou daň. Lidé se nemají potřebu domlouvat, útočí na sebe, štěkají po sobě a berou urážky za strašně vtipné slovní hříčky…
Nedělají to jenom adolescenti, naneštěstí jim v tom jde řada z nás smutným příkladem. Jsme moc rychle hotovi s úsudkem, ale neumíme nad svých jednáním přemýšlet, neumíme domýšlet dopad našich slov a skutků na budoucnost a na lidi, kterých se to týká nebo týkat bude. Neumíme si v naší lidské nafoukanosti uvědomit, že se nám jednoho dne vše vrátí. Vrátí se to i těm mladým a ještě velmi naivním dětem. Není v tom ani hořkost, ani výčitka – jen jim přeju, aby nemusely příliš brzy pochopit, jak moc se ve svých názorech mýlily. Život totiž běží neuvěřitelně rychlým tempem a stárnou všichni. Vyrovnat se s tím ale musí každý sám za sebe.
Je s podivem, že většinou největší kritici nevychovanosti dnešních „mladých“ jsou právě ti, co měli s respektem starší generace největší problémy. Teď ale naopak ve vztahu k sobě úctu vyžadují. A naopak – jak může chtít neurvalec a hulvát po svém okolí, aby mu projevovalo nějakou slušnost?
„Co nemáš rád, nečiň druhému!“ říkala moje babička. Snažím se tím celý život řídit.
Měla jsem velmi moudrou babičku.