Sober

Kdo skutečně vlastní Kupkovy obrazy?

Je to Nadace Jana a Medy Mládkové, nebo Praha? Matně si vzpomínám, že prof. Knížák právě v této věci napadal M. Mládkovou.

Nejlepší odpověď
vagra

Muzeum Kampa, není vlastníkem obrazů F. Kupky.

Vlastníkem všech obrazů ve sbírce, tedy i těch Kupkových, je hlavní město Praha.
Sbírka, kterou manželé Mládkovi po roce 1989 přivezli do Čech, je v tomto muzeu pouze umístěna.
Muzeum spravuje nadace Jana a Medy Mládkové a
touto nadací, byla sbírka věnovaná hlavnímu městu Praze.
Na oplátku, dostala nadace do užívání na devětadevadesát let, budovu Sovových mlýnů.
V v.

Další odpovědi
annas

Přikláním se k Vagrově odpovědi. Další odkaz pak uvádí, kdo na nákup obrazů poskytl půčku.

Museum Kampa, které sídlí ve zrekonstruovaných Sovových mlýnech, je pilotním projektem Nadace Jana a Medy Mládkových. Paní Meda Mládková darovala Hlavnímu městu Praha svoji rozsáhlou sbírku a tím nadace získala do péče objekt historických mlýnů, jejichž rekonstrukce za účelem vytvoření muzea moderního umění znamenala záchranu tohoto zchátralého komplexu.

http://www.mu­seumkampa.cz/cs/Na­dace-6.htm

41 děl světoznámého umělce koupila Mládková v USA od historičky umění, která díla získala přímo od autora. Mládková uvedla, že Nadace Jana a Medy Mládkových kolekci zakoupila za 500 tisíc amerických dolarů (zhruba 10 milionů korun).
„Na dvě pětiny sumy, tedy 200 tisíc dolarů, poskytl nadaci půjčku ředitel vítkovických železáren Jan Světlík, 40 tisíc dolarů půjčila paní Mládková a přibližně polovinu dala nadace,“ řekl ministr spravedlnosti a člen správní rady nadace Jiří Pospíšil.

http://life.ih­ned.cz/c3-54523230-J04000_d-cesko-ziskalo-41-novych-kupkovych-obrazu-mecenase-prisly-na-10-milionu-korun

hanulka11

bude to Museum Kampa M. Mládkové …nachází se tam rozsáhlá sbírka jeho obrazů

z článků je vidno, že M. Mládková je jen mecenáška

http://www.bi­zinet.cz/clanek/kni­zak-pukne-vzteky-radovala-se-mladkova-nad-novymi-kupkovymi-obrazy-82421

Zdroj: http://hn.ihned­.cz/c1-54527840-kupkovy-obrazy-uvidi-v-praze-i-ostrave-prispel-na-ne-majitel-vitkovic