annas

Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování? (George Santayana)

Bubca včera vložil otázku, která souvisí s dnešním neblahým výročím. Z odpovědí vyplynulo, že tyto události zajímají víc pamětníky.

Seznámili jste se s těmito události aspoň v literatuře, případně ve filmovém zpracování některých děl?

Díla, která zachycují události srpna 1968:

  1. Milan Kundera – Nesnesitelná lehkost bytí
  2. Josef Škvorecký – Mirákl
  3. Michal Viewegh – Bálečná léta pod psa

a další od Pavla Kohouta, Lenky Procházkové, Josefa Koudelky, Jana Nováka, Pavla Rankova, Ivana Diviše, Karla Steigerwalda.

Jsou knihy pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla? (John Ruskin)

Nejlepší odpověď
quentos

3. jsem četl a na 1. se chystám (dlouho nebyla k dispozici v češtině). Ačkoli jsem ti nezažil, znám událost do detailů i z vyprávění. Mamince bylo tehdy sedm a její tatínek, tedy můj dědeček, se po této události psychicky zhroutil (Rusům přece do té doby tak přesvědčeně věřil…), od té doby je na práškách. Do r. 1968 byl vojákem z povolání a své zaměstnání miloval. Dotáhl to až na majora, pak se však proti vpádu vojsk Varš. smlouvy ostře ozval. Degradovali ho a vyhodili z armády. Deset let si s ním dopisuju a není dopisu, v němž by to nerozebíral z nových úhlů pohledu. Zfilmované jsem to viděl samozřejmě taky, a co více, v onom filmu (byl to zfilmovaný Viewegh? zřejmě) využili přímo dobové záběry, žádné triky, žádná fotomontáž, zkrátka černobíle nafilmovaná skutečnost. Děsivé… ještě že je maminka natolik silná, že na ní to stopy nezanechalo.
Citát od Ruskina je nádherný. Létám tudíž již od útlého dětství.

Další odpovědi
kapka

Z uvedených knížek jsem četla Báječná léta pod psa. Když jsem knížku tahala u kamaráda z knihovny, myslela jsem, že to bude něco o
psech.:-D
Ale nakonec se z toho vyklubala dost dobrá knížka a já „objevila“ Viewegha. Později jsem viděla v televizi i film.

S citátem souhlasím, knížky naše vědomí zanesou tam, kam bychom se jinak fyzicky nedostali.
Případně se to dá chápat ještě tak, že po vzlétnutí do výšin vidíme za obzor našeho vědění a spatříme další nové poznatky.

Bumbes

Normalizace byla svinstvo, pokud jí bude nějaký soudruh obhajovat, rovnou mu jednu flákněte pře hubu a nakopejte ho do zadnice:
http://www.csfd­.cz/film/6991-bajecna-leta-pod-psa/
http://www.csfd­.cz/film/257750-obcansky-prukaz/galerie/
http://www.csfd­.cz/film/223804-a-bude-hur/?text=129630

led

k 1. časti sa nevyjadrujem, sama som pamätník a prežívala som ich priamo na mieste činu (napr.smrť na Šafárikovom námestí v Bratislave), dokonca sa mi zachovali aj nejaké fotografie (o tom som tu už písala).
S Ruskinovým citátom plne súhlasím, podľa množstva kníh (papierových, elektronických, audio) by som asi patrila k vrcholovým letcom-amatérom.
Nie reklama: V ebookforum.cz najdete množstvo kvalitných kníh v rôznych formách aj s možnosťou (v softwarovej sekcii) ich konverzie do mp3.

pondělí

ano bylo to hlavně o psychice
velmi podobný traumatický zlom pro skoro 15 milionů čechoslováků,byla takzvaný revoluce v listopadu 1989,ještě po půl roce mnoho lidí nevěřílo tomu co se dělo a že se to nevrátí