annas

Kdo se v historii klaněl zlatému teleti? Jak je tomu dnes?

Básník Jaroslav Vrchlický význam tohoto úsloví vyjádřil slovy: : „Míň model jen, a více lásky lidské.“ Jak jeho výrok chápete?

Nejlepší odpověď
vagra

Rčení vzniklo v době,byli Židé osvobozeni z faraonova područí a Hospodin je vedl do země zaslíbené.
V době kdy Mojžíš vystoupil na horu Sinaj, kde dostal od Boha desatero přikázání (Zdržel se na hoře velmi dlouho) ztráceli Izraelité trpělivost a přemluvili Mojžíšova bratra Arona, aby jim zhotovil božstvo, které by nebylo neviditelné a na které by si mohli sáhnout.
Aron kázal rozpustit ohněm všechny zlaté předměty a odlít zlaté tele. Izraelité jásali a klaněli se teleti a v jeho podobě zlatu a dopustili se tak modlářství.
Za tento těžký hřích je Bůh odsoudil k čtyřicetiletému putování pouští.

Zdroj: http://www.on­tola.com/cs/ja­ky-vyznam-maji-rceni-deset-ran-egyptsk

Další odpovědi
tom004

V historii možná „klaněl se mamonu“? Pokud je to tak,moc se do dneška nezměnilo.