Mirdas

Kdo se skrývá pod slovem MUKL ?

Proč a kdo se tak pojmenovával ?

Nejlepší odpověď
annas

Doplním odpověď na původ slova z jazykových zdrojů,. Protože jde o nespisovný výraz, tedy uvádím ze Slovníku nespisovné češtiny od kolektivu autorů z r. 2009.

Mukl

  1. trestanec, vězeň, t´ž v policejjném a vězeňském slangu.
  2. voják odsouzený za drobné přestupky přímo v útvaru (do 21 dní)
  3. po brněnsky – muž, chlap, kluk.

Novák 1929 – původ není docea jistý,

  1. zda souvisí s významem cvalík nebo s některou z odvozenin;
  2. další možnost je něm. arg. Mockel = chlapík, drobný řemeslník nebo Mugler, tedy Mogler = zloděj;
  3. v prostředí komunistických věznic se vysvětlovalo jako akronym = M(už) U(rčený) K L(ikvidaci = MUKL.. To vzniklo až za 2. světové války.

Další odpovědi
brillant

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mu­kl

da ny

Není MUKL jako MUKL 🙂
http://detske­oddeleni-litvinov.webno­de.cz/casopis-mukl/

Emefej

V padesátých letech se pod tímto pojmem skrývali nepřátelé lidově-demokratického zřízení, které pracující lid pod vedením KSČ spravedlivě potrestal.