annas

Kdo rozhoduje o zařazení jmen do kalendáře?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Pro úplnost uvádím, že na vydávání kalendářů se vztahuje zákon č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích, ve znění zákona č. 320/2002 Sb. (M. Knappová – Jak se bude vaše dítě jmenovat, ACADEMIA/Praha 1996). Kalendář, tvořící obsahově jeden celek, je svého druhu rozmnoženina určená k veřejnému šíření „individuálně neurčenému okruhu osob“. Zákon nestanoví jeho obsah, nepodléhá též žádnému posuzování, schvalování apod. Vydavatel kalendáře je ovšem povinen podle zákona č. 245/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, respektovat toliko státní svátky, ostatní svátky, významné dny a dny pracovního klidu. Pohyblivý církevní svátek, tj. Velikonoce, je určen pražskou hvězdárnou.
Kalendáře mohou vydávat různé obchodní organizace splňující zákonem stanovené podmínky, aniž by jména uváděná v kalendáriu podléhala nějakému obecně závaznému schvalování. PhDr. Knappová, CSc., uvádí, že většina vydavatelů používá civilní občanský kalendář z počátku 90. let, který event. doplňuje podle své úvahy na některé datum dalším jménem, např. dle kalendářů starších, církevních apod. Nejde ovšem o žádnou obecně závaznou úpravu, ale pouze o realizaci záměru toho konkrétního vydavatele, který bývá omezen na okruh uživatelů, kteří si kalendář opatřili, Tato situace však vyvolává u určité části společnosti jisté rozpaky až rozhořčení. Bývá to např. u občanů, kteří mají či pro své dítě zvolí v České republice neobvyklé jméno a byli by rádi, kdyby se objevilo též v kalendáři.

dál čti v odkazu

Zdroj: http://verumet­bonum.webnode­.cz/news/nekte­re-zajimavosti-o-obcanskem-kalendari/

Další odpovědi
vagra

Už dlouhá léta jsou u nás největším vydavatelem civilních (necírkevních) kalendářů Obchodní tiskárny v Kolíně. Představitelé této firmy jsou také členy takzvané kalendářní komise, v níž jsou mimo nich i zástupci Ministerstva vnitra, Ministerstva kultury, jazykovědci a další odborníci.
Komise se snaží o to, aby se kalendář měnil rok od roku co nejméně a nově se tam objevovala jména běžná a opravdu užívaná – kalendář je proto do jisté míry odrazem dobové obliby křestních jmen. Podkladem pro zařazování nových jmen je především sledování matričních zápisů a registrace obyvatel České republiky.
Jména u dní v kalendáři u nás patří k tradici, ale ve světě to zdaleka není pravidlem.V ci­vilních kalendářích jména neuvádí například Německo, Velká Británie, USA a řada dalších států.

Zdroj: Reader's Digest