dnb

Kdo rozhoduje o tom, který den bude mít určité jméno svátek?

V kalendářích přibývají rok co rok nová jména. Zajímalo by mě, kdo přiřazuje jména k jednotlivým dnům, respektive kdo rozhodl, že bude mít např. jméno David, svátek 30.12.

Nejlepší odpověď
annas

Jak je to s novými jmény, se dovíte v odkazu.

" Není totiž nikdo, kdo by to nařídil. Jmény v kalendářích se žádný úřad nezabývá. Neužívaná jména v kalendáři zůstanou. N ově zaváděná jména by měla být přiřazena k těm, která v kalendáři již jsou.

Ještě za dob socialismu a začátkem devadesátých let minulého století existovala komise, která určovala, jaká jména se v kalendáři objeví a na jaký den připadnou.

Na začátku devadesátých let se to zrušilo a dnes je to čistě na výrobcích kalendářů," řekl tiskový mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka."

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/pre­piste-kalendar-zadaji-rodice-tobiasu-a-matyasu-fv3-/domaci.aspx?c=A091103­_112445_domaci_jw

Zajímavost o občanském kalendáří
 http://verumet­bonum.webnode­.cz/news/nekte­re-zajimavosti-o-obcanskem-kalendari/

Další odpovědi
alcyon

celkem hodne jmen je dano davnou historii, kdy urcite shody muzete najit v ceskem liturgickem kalendari, ktery prirazuje jmena svetcu dnum, kterym byl urcitym zpusobem vyznamny pro konkretni svetce, samozrejme to neplati pro vsechny jmena.

marci1

Údajně vydavatelé kalendářů. Opravdu tam ty svátky nemají úplně stejné, ale zhruba tak je mají velmi podobné. 🙂

Zdroj: http://doma.no­va.cz/clanek/ro­dina/v-novem-kalendari-budou-tobias-andelin-lea-i-dominika.html