Petr__

Kdo před Slovany obýval střední Evropu?

díky

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Většinu Střední Evropy obývaly nejprve kmeny a skupiny, jejichž spojitost s například Kelty není úplně prokázaná, ačkoliv byly pravděpodobně i jejich předky. Nazývají se obvykle podle toho, co se po nich našlo – tedy nejčastěji podle typu keramiky a její výzdoby.
Pak zde po několik staletí žili Keltové, kteří se později rozšířili do Západní Evropy, na Britské ostrovy, do dnešního Španělska ale také například do na území dnešního Truecka.
Ještě před před příchodem Slovanů se zde usadily i některé germánské kmeny.

Další odpovědi
da ny

„Střední Evropu tvoří Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Německo, Švýcarsko, Rakousko, Slovinsko a Lichnštejnsko. Můžeme je rozdělit podle dvou kritérií. Jednak na země bývalého komunistického bloku a země s dlouholetým demokratickým režimem.“
http://www.xma­darsko.cz/stred­ni-evropa/
Ve Střední Evropě byli/jsou Slované v menšině ;)

ČEŠI již dávno nejsou Slované (jen jazyk je slovanský).
Z vědeckého, antropologického hlediska jsme ze 30% Keltové, ze 30% Slované, ze 30% Germáni, po 5% jsme Římané a Židé.
🙂

annas

Je to velká část učiva dějepisu, takže záleží na tom, kde začneme.

Pravěk ve střední Evropě. – Edita Prihodová

http://ziva.av­cr.cz/files/zi­va/pdf/pravek-ve-stredni-evrope-svedectvi-mitochondrialni.pd

Předkeltské kultury v Čechách, které tvoří největší část střední Evropy
středodunajská­mohylová kultura, falcká mohylová kultura, kultura lidi popelnických polí.

Tyto kultury jsou kulturními předchůdci keltského etnika u nás. Postupným prolínáním kultur a společností byl vytvořen jakýsi prazáklad národa – první Keltové, neboli Protokeltové. Tento vývoj neprobíhal jen u nás, ale i v západní Evropě. Na starém kontinentě byl tedy míšením mohylové kultury s kulturou lidu popelnicových polí vytvořen protokeltský substrát, ze kterého se nakonec zrodil velký národ.

Křížením všech tří původních kultur vzniká nová – knovízská kultura.

Kolem roku 1000 př. n. l. se Evropou začíná šířit nový vynález– železo. Začíná doba železná a s ní se objevují nové možnosti rozvoje. Ve starší době železné se v Evropě začíná rozvíjet nová kultura, která ovládne celou západní a střední Evropu. Nazýváme jí kulturou halštatskou (8. – 5.stol. př. n. l. atd. "
Práce Tomáše Pokornéhov rámci SOČ 2004

http://www.po­hanstvi.net/in­de.php?menu=kel­toveCR

"Na východ od Seiny a severně od Dunaje leží oblast původních nálezů tzv. halštatské kultury, za jejíchž nositele považujeme první Kelty. V srdci této oblasti se nachází „Hercynský les“ neboli lépe řečeno, česká kotlina…

Čechy byly pravděpodobně Kelty osídleny nadvakrát: poprvé v době halštatské (800–400 let př.Kr.), kdy vlastně Keltové vznikli, a podruhé přesunutím několika kmenů z východní Francie ve 4. stol. př. Kr. Zde v Čechách se usídlil národ Bójů, na Moravě pravděpodobně národ Volků – Tektoságů. Svědčí o tom stovky archeologických nálezů, zbytky dávných vesnic, hradišť a měst. Keltové vybudovávali své oppida podél velkých řek. Archeologové je nalézají poboření a poničená stopami velkých požárů.

Doba vlády Keltů v našich zemích končí v závěru prvního století př. Kr., kdy se dostali do kleští dvou mocenských národů. Od jihu postupovaly římské legie, ze severních krajů pronikaly do naší země bojovní Germáni..

Jak to tedy bylo, když se objevili Germáni? Domnívám se, že Keltové z naší země nikdy nezmizeli. V oněch špatných dnech, kdy germánští Markomané vypalovali jedno keltské město za druhým, řada keltských obyvatel ze země uprchla. Aristokratickou vrstvu, pyšnou na svůj původ, a zejména keltské kněží – druidy – Germáni surově vyvraždili. Avšak někdo musel osít pole, někdo musel platit daně. Část původních obyvatel přežila. "
atd.
autor Lunwer, Druid z Hercýnského Lesa, stoupenec Cairdeas Mor Shaoghal nan Druidh in Gaelic.
http://esoteri­ca.wz.cz/druid­sky_haj/kde_je_do­mov_keltu.htm

Další zdroj
"Jak odsud Keltové vůbec zmizeli? Odešli, vybili jsme je, asimilovali se?
Salač: Nejspíš od každého trochu. Archeologie problémy začátku a konce nějaké civilizace řeší víceméně stereotypně – na začátku by Keltové měli přijít a na konci odejít. Jenže s obojím jsou potíže, a s koncem dvojnásobné. V Čechách se často uvažuje, že Keltové odešli, ovšem to samé říkají kolegové na Moravě, v Rakousku, v Bavorsku. Jenže to by se Keltové museli někde hromadit, a to nepozorujeme. Je proto docela dobře možné, že část z nich odešla, ale většina zemi nikdy neopustila. Když pak přišli noví osadníci, Germáni, Keltové převzali jejich civilizaci (ta keltská byla stejně v rozkladu) a žili zde dál. atd.
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ar­chiv/1132884-keltove

Další byli Germáni – viz odkaz

„Keltové obývali v mladší době železné střední a jižní Německo, Bavorsko, Württembersko, Bádensko, Duryňsko a Horní Falc.
Germánské kmeny sídlily severněji, a to v oblasti Harzu, mezi řekami Ems a Odra, ve Švédsku a v Dánsku. Nastalé změny klimatických podmínek je přinutily, aby postupně stará území opustily. V severní Evropě se ochladilo, časté deště rozvodnily řeky a rozlévající se jezera začala ohrožovat pobřežní sídliště. Přesuny germánských kmenů vedly ke srážkám s Kelty..
Původní keltské kmeny jsou tak vytlačovány ze střední Evropy dále na západ a na jih do oblasti Galie. Tento pohyb do jisté míry kopírují i Germáni, kteří se usazují na místech původně osídlených Kelty a využívají i produktů a výrobků zhotovených Kelty, neboť řemeslná dovednost a vyspělost Keltů byla na mnohem vyšší úrovni než dovednosti Germánů. Germáni se od Keltů učili a mnoho z jejich dovedností převzali atd.“
Více zde: http://fornsi­dr.webnode.cz/no­vinky/germani-nasi-davni-predkove/

Dále je možné srovnat vzhled Keltů, Germánů a Slovanů.

„Jinak u Slovanů máme už dost ikonografických pramenů – obecně se má za to, že původní tzv. středoevropský slovanský typ (což nejsou čistí Slovani, právě proto, že na našem území sídlili před nimi Keltové a Germáni – ne nadarmo se říká, že Češi jsou Slovanští Němci) byli na tu dobu středně vysocí (cca 165 – 170 cm u chlapů) jedinci s tmavě hnědými vlasy a tmavýma očima (tedy NE světlovlasí a světloocí jedinci typu Ivan z ruské pohádky) a tmavýma očima. "Nejčistší“ Slovani byli asi vždy ti východní – Ukrajina, Rusko, SV Polsko. Tam se genotyp od 8. století moc neměnil, takže vypadají víceméně stejně, jen do dnešních dní o něco povyrostli.atd."
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/vzhled-starych-slovanu-germanu-a-keltu

Jinak o Keltech atd. v archivu
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Keltov%C3%A9

Lamalam

Několik desítek tisíc let před Slovany tady byli neandertálci.