rudla

kdo pomůže?

Bydlíme v nájemním městském bytě, nejsme spokojeni s údržbou a opravami bytu. Nájemce naše žádosti neřeší. Kam se obrátit o pomoc?

Nejlepší odpověď
kazisvět

Patrně uvádíte, že máte problém s osobou, která vám byt pronajímá – tj. pronajimatel – nikoliv nájemce. Nájemce jste vy.

Nejdříve si ověřte, zda se náhodou ve Vašem případě nejedná o drobnou opravu. Ty popisuji níže. Pokud o drobnou opravu nejde, zkuste se znovu s pronajimatelem dohodnout a pak už nezbývá nic jiného, než se obrátit na soud. Jako podklad by pomohl posudek znalce.

V § 687 občanského zákoníku je uvedeno „Nestanoví-li nájemní smlouva jinak, drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce. Pojem drobných oprav a nákladů spojených s běžnou údržbou bytu upravuje zvláštní právní předpis.“

Drobné opravy řeší §5 vládního nařízení č. 258/1995 Sb.:

  1. opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt,
  2. opravy jednotlivých částí oken a dveří a jejich součástí a výměny zámků, kování, klik, rolet a žaluzií,
  3. výměny vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, osvětlovacích těles a domácích telefonů, včetně elektrických zámků,
  4. výměny uzavíracích kohoutů u rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt,
  5. opravy uzavíracích armatur na rozvodech vody, výměny sifonů a lapačů tuku,
  6. opravy měřičů tepla a teplé vody.

Za drobné opravy se dále považují opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní. U zařízení pro vytápění se za drobné opravy považují opravy kamen na tuhá paliva, plyn a elektřinu, kotlů etážového topení na pevná, kapalná a plynná paliva, včetně uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení; nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního vytápění.