Luss

Kdo podává ruku první v takové situaci?

Existuje jakási komise, která vede oponentní řízení ohledně udělení státních dotací, takže složená z vysoce postavených lidí v rámci institucí jako jsou ministerstva atd. Jsou to jen muži (celkem 6) a ve věku zhruba od 45 do 65. Přichází žena – 31let, jako jeden ze dvou nejvyšších představitelů protistrany (obhajovat žádost o dotaci). Obecně žena podává ruku muži, méně významný významnějšímu a starší mladšímu, ale v této situaci si nejsem jistá, co je dobře. Řekla bych, že podá ona první ruku postupně jim všem…?
Doplňuji:
Děkuji všem. V tomto případě se špatně určuje nadřízený – podřízený, protože každý jsme z jiné instituce. Proto jsem si nebyla jistá. :)

Nejlepší odpověď
kropitko

irij má rozhodně pravdu a já jen doplním, že se žena může rozhodnout, že nepodá ruku vůbec, postačí v takovém případě úklon hlavou a může přidat úsměv.
Doplňuji:
Koukám, že názory se liší. Ale já si skutečně myslím, že první by měla podat ruku žena, nezávisle na tom, jestli ji podává nadřízenému, nebo podřízenému.
Našla jsem toto,,,
Kdo je více či méně společensky významný? 1. Vždy osoba starší než vy. 2. Žena je ve společnosti nadřazena muži. 3. Nadřízený k podřízenému. 4. Více populární a známé osobnosti méně známým osobám. V zásadě tedy platí, že ve společnosti podává první ruku žena muži (v výjimkou např. prezidenta či předsedy vlády), starší žena mladší ženě, starší muž mladšímu muži.

http://www.cho­vani.eu/clanky/zo­brazit/93-Podavani_a_po­libeni_ruky

Další odpovědi
annas

Zde se střetávají dva aspekty – žena jako výše postavená a nadřízený rovněž jako výše postavený. Při pracovní schůzce je významnější osobností nadřízený.

Zkuste se podívat do odkazu:
Doplňuji:
Kropítko, máte pravdu. Vzpomínám si na našeho ředitele, který dával přednost i mladším ženám, přestože byl jejich nadřízeným. Záleží opravdu na lidech.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:r4Tip­tVXaKsJ:www.ka­fe.cz/forum/po­radny/image-a-etiketa-1818.aspx%3Fdis­kuse%26r%3D312­06%26s%3D31206+pod%C3%A1­v%C3%A1n%C3%AD+ru­ky+%C5%BEena+a+nad%C5%­99%C3%ADzen%C3%BD+mu­%C5%BE&cd=3&hl=cs&ct=cln­k&gl=cz

irij

Ano , máte pravdu. Jak je z toho vidět, ŽENA JE NEJVYŠŠÍ ŠARŽE.
Doplňuji:
Podle mne jde tady o úctu a tu by měl mít muž k ženě vždy. Ikdyž je rozdíl třeba 60 let, ikdyž je to ředitel, žena je žena..

Luss

Kropitko ja celkově také pořád odcházim k tomu, že žena podá ruku první. Protože postavení žena muž je jasné. Nadřízený, podřízený v tomhle případě trochu nejasné a ti muži jsou pravda všichni starší (což je jediné proti). I vzhledem k tomu, že oni budou již někde připraveni a ona přichází, zdá se mi příliš krkolomné, aby oni postupně všichni podávali ruku jí.

kropitko

Myslím, že skutečně je lepší, když ta žena podá ruku první,,nakonec jak píšete, jsou tam samí chlapi, takže bych jí na 99% nechala to privilegium podat jim ruku jako první. Neviděla bych v tom problém.
Já mám dokonce někdy stav, že mě až ty chlapy naštvou, jak se mi po té ruce sápou, ale je to o špatné výchově,,oni si myslí, že mi tím projevují náklonost a přitom mě urážejí,,,
Myslím, že není špatné si občas základy slušného vychování osvěžit…
Chození do schodů, do dveří, do restaurace apod,,,