annas

Kdo patřil k prvním vydavatelům novin u nás? Jak se jmenovaly? Co byla Česká expedice?

Slova dnešního jubilanta: „Za největší zlo měj ne chudobu, nízkost rodu, potupu a nezdárnost těla,“ … ale neumělost, hloupost a nevzdělanost." Je to tak?

Nejlepší odpověď
anonym

http://veri93­.blog.cz/0709/his­torie-novin-v-cechach-referat-2

Další odpovědi
rynek878

Kramerius Václav Matěj
český novinář, nakladatel, národní buditel
9.2.1753–22.3.1808
Spisovatel, novinář a vydavatel, otec spisovatele Václava Radomila Krameria (1792–1861). Nadšený propagátor a popularizátor osvícenských josefínských reforem. Narodil se v Klatovech. Vystudoval filosofii (1773–75) a práva (1776–78) v Praze, přátelil se mj. s Dobrovským. Je považován za zakladatele českého novinářství, neboť v roce 1789 založil vlastní knihkupectví a nakladatelství ‚Česká expedice‘ a začal vydávat ‚Pražské poštovské noviny‘, od roku 1791 ‚Krameriusovy c. k. vlastenské noviny‘ s beletristickými přílohami ‚Pražský posel‘ a ‚Přítel lidu‘. Vydával kalendáře, poučné, zábavné, dobrodružné a cestopisné knížky pro lid a vlastní úpravy lidové četby (např. o Bruncvíkovi), překládal nebo upravoval náměty rytířské, loupežnické a strašidelné.

hlas katolické jednoty, založen roku 1846, vydavatel P. V. Štulc
Časopis českého museum

založen v r. 1827 za redakce F. Palackého
Časopis pro katolické duchovenstvo

založen v r. 1828, vydavatel, nakladatel a redaktor J. V. Jirsík; zanikl v r. 1852, obnoven v r. 1860
Česká včela

příloha Pražských novin založená F. L. Čelakovským
Květy české, později Květy

od r. 1834, v r. 1848 pod titulem Květy a plody, od října 1848 pod názvem Ranní list
Paleček

humoristický časopis, vycházel v letech 1841 – 1847
Pražské noviny

vycházely od roku 1826; do roku 1833 redigovány Josefem Lindou; v letech 1834 – 1835 F. L. Čelakovským, poté J. N. Štěpánkem, v letech 1846 – 1848 Karlem Havlíčkem Borovským
Pražský posel

neperiodický časopis vycházející od r. 1846, od dubna 1848 jako politický týdeník; redaktorem J. K. Tyl, od dubna 1849 J. Pospíšil a J. V. Houška
Rozličnosti

příloha Pražských novin v době redigování J. Lindy
Světozor

zábavně poučný časopis, vych. v letech 1834 – 1835, redigoval jej P. J. Šafařík
Vesna

literární almanach vycházející v letech 1837 – 1839, přispíval do něj i J. K. Tyl
Vlastimil

Zdroj: http://www.uni­um.cz/materia­ly/mu/pedf/re­issner-okruhy-m8741-p2.html

vagra

K prvním vydavatelům novin u nás,patřil bezesporu Václav Matěj Kramerius.
Krameriovy c.k. vlastenecké noviny,byly
založeny v r.1789. a zaměřovaly se hlavně na osvětu lidu, národní emancipaci, sociální uvědomění a odstranění lidových pověr.
Mezi jejich hlavní rubriky patřily úřední vyhlášky, oznámení, vojenské zahraniční i domácí zprávy, novinky z literatury a divadla.
Krameriem založená Česká expedice byla prvním opravdu českým nakladatelstvím v Českých zemích.
Václav Matěj Kramerius byl moudrý člověk,jeho slova platí.

Zdroj: několik zdrojů+V.E.