Laiveth

Kdo objevil způsob házení disku podle řeckých olympijských her?

Určitě znáte sochu Diskobolus, která zobrazuje mimo jiné i tehdejší způsob házení disku.
Na tento způsob někdo přišel. Kdo?
.
Děkuju Lamalam, to jsem přesně měla na mysli

Odpovědi
Lamalam

Kdo to objevil v tehdejší době, asi nezjistíš. Ale o znovuobjevení této metody se v minulém století zasloužil František Janda-Suk.

annas

Hod diskem pochází z antického Řecka a je popsána nejlépe ze všech antických disciplín. Používal se kamenný nebo bronzový disk o váze mezi dvěma až šesti kilogramy o průměru 20 až 35 cm. První záznamy jsou z roku okolo 700 let př. n. l.

V roce 1896 byl hod diskem zařazen do pořadu novodobých OH v Aténách. Hod diskem byl zprvu prováděn z podstavce nebo ze čtverce o straně 2,5m. Vroce 1897 v USA začali diskaři házet disk z kruhu o průměru 2,5m. Standardizace disciplíny byla prove. toldena v 1907 a bylo stanoveno, že disk pro muže bude vážit 2 kg o průměru 22 cm. V nověku se původně házelo v soutěžích i obouruč a teprve na druhých OH byl zaveden „volný způsob“ hodu diskem.

Na druhých olympijských hrách v posledním roce 19. století, tj. v roce 1900 v Paříž, i předvedl český závodník Janda Suk otočku (Suk styl, Suk spiral) a vybojoval druhé místo.

Janda Suk byl také držitelem SR výkonem 39,42 m. K otočce byl inspirován studiem slavné Myronovy sochy diskobola. Tato technika se vžila a je v podstatně užívána do dnešní doby. Janda Suk založil slávu české diskařské školy.atd."

http://www.jo­esaman.estran­ky.cz/clanky/dis­k.html

Lamalam

Annas má pochopitelně pravdu. Janda-Suk hod z otočky poprvé použil již v předminulém, nikoliv v minulém století. Za tuto nehoráznou zhůvěřilost se veřejně omlouvám.