annas

Kdo objevil a pojmenoval Velikonoční ostrov? Kdo a kdy vytvořil na ostrově prý nejkrásnější kamenné sochy světa?

Nejlepší odpověď
anonym

Běžný polynéský název ostrova je Rapa Nui (Velká země). Přivlastek Velká odlišuje Velikonoční ostrov od jiného ostrova jménem Rapa, již dříve osídleného (a později přejmenovaného na Rapa Iti, tj. Malá země). Jiný název ostrova je Te Pito o Te Henua (Pupek světa). Stejné jméno má kultovní zaoblený magnetický kámen, ležící v blízkosti Ahu Te Pito Kura. Podle rapa-nuiských legend první jméno ostrova bylo Te pito o te kainga a Hau Maka (Malý kus země Hau Maka).[1] Existují další poetická jména např. Mata-ki-Te-rangi, (Oči, které hledí do nebes) nebo Hiti Ai Rangi (Kraj nebes).[2]

Jacob Roggeveen, který ostrov objevil o Velikonoční neděli roku 1722, jej podle dne objevení nazval Velikonočním ostrovem (nizozemsky Paasch Eyland).

Felipe González Ahedo, španělský mořeplavec, který ostrov roku 1770 anektoval pro Španělsko, jej pojmenoval na počest španělského krále Karla III. Isla de San Carlos.

Oficiální španělský název je Isla de Pascua

Další odpovědi
anonym

Při vyslovení ostrova se mi vybaví náš Pavel Pavel.

Zdroj: http://www.no­vinky.cz/cesto­vani/exotika/183483-velikonocni-ostrov-skryva-jedno-z-nejvetsich-tajemstvi-lidstva.html

dudu

Vřele doporučuji přečíst:
Aku-Aku, Tajemství Velikonočního ostrova je 1958 kniha Thor Heyerdahl že popsal jeho výzkum na Rano Raraku a Anakena o mnoho soch obří kamenné nebo Moai nalézt na Velikonoční ostrov a kultury, které je vytvořily.
zdroj: Wiki