markiza1

Kdo nebo co je to REVOLUCIONÁŘ ?

..v dějepise jsem se setkala se slovem revolucionář.Mohl by mi někdo napsat význam slova? Děkuji :)

Nejlepší odpověď
annas

Revolucionář je stoupenec, účastník revoluce. Revoluce: 1. znamená zásadní změny, převrat společenského řádu, často formou ozbrojeného povstání – VŘSR, husitská revoluce, VFBR aj. (1989 – u nás sametová r., která měla nenásilný charakter). 2. náhlá a velká změna v různých oborech činnosti – kulturní, vědeckotechnická. Ve filozofii náhlý přechod z jedné kvality v druhou.
Podle SSČ

Další odpovědi
kenyrts

A revolucionář je osoba kdo jeden obhajuje nebo aktivně se zabývá nějakým druhem revoluce. Od termínu “revoluce” může být používána odkazovat se na náhlou změnu na nějakém poli, jeden může mluvit o politických revolucionářích, sociální revolucionáři, revoluční vědci, vynálezcové, umělci, etc.

V politickém kontextu, termín “revolucionář” je často používán v rozporu s termínem reformační. Zatímco revolucionář je někdo kdo podporuje rychlou a neočekávanou změnu, reformační je někdo kdo podporuje pomalou a postupnou změnu.

Političtí revolucionáři mohou být klasifikovaní dvěma způsoby:

Shodovat se k cíle revoluce oni navrhují. Obvykle, tyto cíle jsou díl jisté ideologie. Teoreticky, každá ideologie mohla tvořit jeho vlastní cejch revolucionářů. V praxi, většina politických revolucionářů bylo jeden liberálové, nacionalisté, socialisté, komunisté nebo anarchisté.
Shodovat se k metody oni se ucházejí o použití. Toto rozdělí revolucionáře ve dvou širokých skupinách: Ti kdo obhajovat násilnou revoluci, a ti kdo jsou pacifisté. Snad nejlepší známé příklady těchto dvou druhů revolucionářů jsou Che Guevara a Mahatma Gandhi, příslušně.
podrobněji viz link:

Zdroj: http://revolu­cionar.navajo­.cz/