annas

Kdo nebo co je plivník a jak vzniklo toto pojmenování?

Setkali jste se někde s tímto pojmem?

Nejlepší odpověď
panenka

Plivníci jsou od přírody zlomyslní, a tak je nic nepotěší víc něž vědomí, že jsou metlou lidstva.proto se hojně vyskytují ve městě i na venkově, a někdy bývají k vidění dokonce i v městských parcích a na dalších zatravněných plochách – zkrátka všude tam, kde se vyskytují nebo scházejí lidé.
Jejich velikost se pohybuje od pár desítek centimetru až po výšku průměrného dítěte. Skrýše si stavějí ve vykotlaných kládách, na pasekách mezi pokácenými stromy, případně v zahradách. Nikdy nežijí uvnitř domu, nýbrž dávají přednost pelechům pod širým nebem. Lze je zahlédnout jednotlivě, avšak většinou se scházejí do skupinek po třech až pěti.
Vzhledem k darebáckým sklonům mívá oblečení plivníků barvy okolní přírody. To jim umožňuje snáze se skrýt, když čekají, až se do jejich pasti chytí další nešťastník. Podobně jako většina skřítků také plivníci nenávidí hrubiány, lakomce a kruťasy, které si většinou vybírají za oběti svých lumpáren. Plivníci jsou pověstní tím, že zatuchávají lidem vlasy, svádějí poutníky z cesty a štípají spáče do kůže, až jim naskakují modřiny. Také s oblibou plaší koně. Nepřehlédnutelnou známkou přítomnosti plivníků bývají časté ztráty drobných předmětů. Plivníci projevují nebývalý zájem o náprstníky, jehelníčky, zubní párátka, příbory, kancelářské svorky a špendlíky. Pokud budete mít štěstí a objevíte pelech plivníků, překvapí vás rozmanitost předmětů, které si pozvypůjčovali.

Zdroj: http://www.vse­ofantasy.estran­ky.cz/clanky/pliv­nici.html

Další odpovědi
vagra

Kdo je Plivník,kde žije,co vyvádí a jak je vysoký už tedy víme a teď k otázce-jak jeho pojmenování vzniklo.

Z nářečního moravského plivný, což je obměna slov pliný či plenný, tedy „přinášející plen“.
Toto slovo většině z nás myslím zní docela povědomě, protože známe spojení vydat či nechat něco v plen, které znamená opustit něco při vědomí, že to bude zničeno, nechat něco zničit. Se spojením vydat něco v plen zjevně souvisí běžné sloveso plenit, tedy ničit, pustošit, rabovat, drancovat, kořistit, olupovat.
Pojmenování plivník je skutečně příbuzné se slovesem plenit, ale není to tak, že plivník, který dostal jméno podle toho, že přináší plen, něco plení, ničí, pustoší.
Původní význam slova plen totiž je sklizeň, úroda, majetek a plivník tedy byl démon přinášející hospodáři majetek a za to si ovšem beroucí jeho duši.

Jak došlo k tomu, že výraz plen, který měl význam majetek, dal vzniknout slovesu plenit ve významu ničit, je vlastně jednoduché. Význam slova plen se zúžil na majetek získaný jako válečná kořist, a plenit tedy znamenalo získávat válečnou kořist. Protože metody získávání válečné kořisti nikdy nejsou takříkajíc sametové, plenit postupně dostalo dnešní význam ničit, pustošit.

Zdroj: upraveno z-http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/130717

iceT

Plivnika si pamatuju z jedne temer pohadky,dostala jsem jednou knihu,obsahovala spis neco jako povesti.V te o plivnikovi sedlak plivnika ziskal,a ten pro nej kradl a shromazdoval majetek,sedlaka to vsak mrzelo a rozhodl se,ze se plivnika zbavi.Pockal,az bude plivnik spat,sbalil par veci,nalozil na vuz a staveni podpalil.Kdyz uz horelo,tak slysel zpev :uz tu nebudem,jinde krast budem: ta basnicka byla delsi,ale nevpomenu si jak byla dal.Sedlak tedy prisel o dum a plivnika se stejne nezbavil.

http://www.slo­vane.cz/view.php?cis­loclanku=2009050004

hanulka11

Cikavac nebo plivník je kouzelná bytost v srbské mytologii zobrazovaná jako okřídlený pták s dlouhým zobákem a vakem [1].

Plivníka přivedeme na svět z vejce, které vezmeme černému kuřeti. To vejce musí zahřívat žena 40 dní ve svém podpaží. V této době se nesmí vyzpovídat, stříhat si nehty, mýt obličej a modlit se [1]. Cikavac může krást med z cizích úlů nebo sát dobytčí mléko a nosit je svému majiteli; záleží to jen na jeho přání, avšak za podmínky, že ovládá řeč zvířat[1].

Plivník též však obecně ve slovanské mytologii a zvláště české mytologii rarášek, skřítek, skřítek hospodáříček. Často zobrazován v podobě kuřete, nebo malého raráška, který svému pánu slouží a pomáhá mu k bohatství, za tovšak často žádá jeho duši (ne však vždy, někdy považován za domácího ochranného skřítka)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ci­kavac

anonym

Plivník je křížovkářský výraz a znamená Zmok.