lola

Kdo,nebo co je Hrdobec?

Ve filmu Marečku podejte mi pero je tento název tázán několikrát,ale nikdy se tam nedoberou odpovědi!

Nejlepší odpověď
SajmonModer

Hrdobec je prostřednictvím filmu Marečku, podejte mi pero! zpopularizovaný chybný tvar slova hrdobce, okazionalismu použitého v množném čísle Janem Nerudou v básni Jak lvové bijem o mříže (sbírka Písně kosmické, 1878). Hrdobce (podstatné jméno, mužský rod, vzor soudce) zde značí hrdého člověka, hrdopýška.[1][2] Hrdobec měl být podle mylného výkladu filmových postav studentů systematickým biologickým názvem brouka hovnivála.
Citace básně:
Nám zdá se, z hvězd že vane hlas:
„Nuž pojďte, páni, blíže,
jen trochu blíže, hrdobci,
jimž hrouda nohy víže!“

Další odpovědi
tom004

Třeba je tady víc.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hrdo­bec