betulililili

Kdo mi pomůže s logickým příkladem do matematiky?

Ztratilo se 5 bochníků chleba.
5 podezřelých: Denis, Karolína, Radka, Viktorie a Václav. Dozvěděl e tyto informace:

Denis: Na Viktorii si dejte pozor – ta lže, jako když tiskne.
Karolína: Denis, to je můj dobrý kamarád – ten by nikdy nic neukradl. A Václav taky ne.
Radka: Jsou mezi námi alespoň tři zloději.
Viktorie: Karolína ukradla nejvíc chlebů ze všech.
Václav: Denis ukradl dva chleby.

Nevíme, kolik zvířátek je do loupeže zapleteno. Jediné, co víme, je to, že kdo lže, ten taky krade (a naopak), takže žádný ze zlodějů mu při výslechu neřekl pravdu a naopak, informace od nevinných osob byly určitě správné. Dokážete poradit, kdo ukradl kolik chlebů? (+ postup jak jste na to přišli)

Nejlepší odpověď
bolak

Vyber si jednoho zvířátkovýho člověka a předpokládej za a) že je zloděj a pak za b) že není zloděj.

Vezmeme třeba Denise.

a)

  • Denis je zloděj (Denis říká že Viktorie lže, tudíž Viktorie zloděj není)
  • Viktorie je čistá (Viktorie říká že Karolína ukradla nejvíc chlebů ze všech, tudíž ukradla 3 nebo 4 chleby , 5 chlebů ukrást nemohla protože už máme minimálně 2 zloděje)
  • Karolína je zloděj (Karolína říká že Denis a Václav neukradli, takže oba kradli)
  • Václav je zloděj (Václav říká že Denis ukradl dva chleby, takže Denis ukradl buď 1,3,4 nebo 5 chlebů, ale protože víme že Karolína ukradla 3 chleby protože už máme 3 zloděje, tím pádem Denis musel ukrást 1 chleba a Václav stejně tak)
  • Radka už je tam jen do počtu..říká že 3 kradli a mluví pravdu

A druhá varianta pro kontrolu
b)

  • Denis je čistý (říká že Viktorie krade)
  • Viktorie je zloděj (a říká že Karolína ukradla nejvíc chlebů)
  • Karolína může být zloděj a nemusí, každopádně pokud je, tak mohla ukrást 1 nebo 2 chleby
  • Karolína je čistá, tvrdí že Denis a Václav nic neukradli, tudíž mluví pravdu a není zloděj
  • Václav je zloděj (říká že denis ukradl 2 chleby a Denis je vím že je čistý)
  • Radka tvrdí že jsou tři zloději, ale už zbejvá jenom ona a aby bylo její tvrzení pravdivé, musí být sama zlodějem, nicméně kdyby byla zlodějem, musela by lhát a existovali by jen dva zloději, ale kdyby lhala, musela by výt zlodějem a zloději by byli tři, tím pádem varianta b) nemá řešení a platí varianta a)

Denis je zloděj – ukradl 1 chleba
Václav je zloděj – ukradl 1 chleba
Karolína je zloděj – ukradla 3 chleby
Radka a Viktorie jsou přizdisráči a v životě to nikam nedotáhnou. Navíc jsou to i hnusný práskači, takže nejspíš ještě dneska dostanou od těch tří na budku…

Další odpovědi
www

Toto nejsou stránky ne řešení domácích úkolů, viz proto odpověď:

Zdroj: www.odpovedi.cz/o­tazky/pomoc-prikladem-na-fyziku