reganama

Kdo má zaplatit revizi elektrické instalace v pronajatém bytě?Nájemník,nebo pronajímatel,či majitel bytu?

Nejlepší odpověď
anonym

Jako už pravidelně na těchto stránkách – jen snůška amatérů a laických dohadů.

  1. Revize elektro obecně jsou buď výchozí (při kolaudaci nebo jakékoliv rekonstrukci) a pak periodické (povinné ze zákona, např. společné prostory domu a hromosvody po každých 5 letech).
  2. Revize (i plynu apod.) spadají do tzv. TZB (technická zažízení budov) a stejně jako inženýrské rozvody (voda, elektro, plyn, kanalizace, stoupačky), „pevně spojené s konstrukcí stavby“, patří do výhradních povinností vlastníka (potažmo správce nemovitosti).

Z uvedeného vyplývá, že vždy hradí vlastník, jenž je povinen si hlídat i zákonné lhůty. Kromě toho revizní zpráva obsahuje i další termín revize. (Zdá se, že nikdo z odpovídajících ani RZ neviděl, natož, aby věděl, co vlastně obnáší a obsahuje).
Zmíněná varianta, kdy si nájemce zajišťuje sám dílčí rekonstrukci bytu, je též ošetřena, že musí být vždy se souhlasem vlastníka a po dohodě s ním.
OZ (a Stavební zákon, coby podmínky kolaudačního řízení) taxativně uvádí, které úkony hradí vlastník a všechny revize jsou mezi nimi, protože mimo jíné podmiňují i pojištění, jehož plnění bývá bez povinné revize drasticky kráceno, protože tím vlastník porušuje povinnost řádné péče o majetek a zajištění plných podmínek pro užívání (bydlení nájemců).

A závěrem ještě 2 odkazy –

  1. na 48 zdejších odpovědi o revizích
  2. odborná stanoviska k tématu od profíků a revizních techniků (viz zdroj:)

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=revize%20by­tu
Doplňuji:
Vůbec jsi neuvedl z jakého titulu a kdo vlastně revizi požaduje!!
Od toho se totiž odvíjí prostý fakt, že platí vždy „povinný“ (dle právní terminologie).
Nájemce přece platí nejen nájem, ale i za veškeré služby, stejně jako bys neplatil zvlášť a duplicitně např. popelnice.
Revize nepatří mezi drobné opravy od nájemce (viz Cenový výměr MF č. 01/2010).

Zdroj: http://www.por­talsvj.cz/dis­kuse/revize-elektriky-v-bytech

Další odpovědi
Pájo

Majitel bytu. Náklady za revizi bych ale (jako majitel) následně promítnul do cen nájmu. Sumu bych rozpočítal např. na následující 1–2 roky.
(názor)

pl4toon

V každém případě vlastník nemovitosti. Specifická situace může nastat pouze pokud je to řádně ošetřeno ve smlouvě. Což normální nájemní smouva (např. na pronájem bytu) standartně neobsahuje.

Dochy

Trochu záleží na situaci, ale normálně za stav (dlouhodobý) bytu zodpovídá majitel. Jiná situace bude, pokud si nájemní udělal rekonstrulci po dohodě s majitelem.

dj.david1234

Vlastnik bytu.

Takhle to měl známý
Měl pronajatý byt, udělal si sám elektřinu, zaplatil si revizi, celý byt prošel rekonstrukcí na jeho náklady s tím, že vše bylo domluvený s vlastníkem bytu a už se domlouval na prodeji bytu.. Původní cena bytu byla podle dokumentace 350 000kč. Po této rekonstrukci kterou provedl známý cena naběhla na 500 000kč a tu chtěl majitel zaplatit…

Prochyfil19

Když jsme předělávali elektřinu ve starém bytě, tak jsem si původně všechno, co k tomu bylo potřeba kupoval sám z vlastních prostředků. Například věci jako propojovací svorky atd jsem objednával tady odtud https://www.schmachtl­.cz/patrove-svorky Jakmile ale všechno bylo hotové, tak mi majitel bytu naštěstí moje náklady proplatil přesně tak, jak jsme se domluvili.