WeeBear

Kdo má větší „právo“ sednout si v MHD? Maminka v pokročilém těhotenství, nebo důchodci?

Ráno byla podobná zmínka v rádiu, otázka mě zaujala, tak ji dávám i sem, jsou zde lidé různých věkových kategorií, tak by mě zajímal váš názor. Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Těžká odpověď, protože nechci žádnou skupinu upřednostňovat. Občas se ale stává, že mnozí dávají důchodcům najevo, že už jsou „nadbyteční“. Sedět by měli oba – těhotná žena, ale i „nemohoucí“ důchodce. Vzpomínám si, že kdysi měly těhotné ženy přednost i ve frontách v obchodě.

Míst je v autobuse či tramvaji dost, záleží na slušnosti ostatních cestujících.
Určitě není plný autobus těhotných žen, nebo důchodců, kteří se sotva drží na nohou.

Proto se domnívám, že pokud si nikdo tuto situaci neuvědomí a místo nenabídne, pak slušně požádat o jeho uvolnění.

Další odpovědi
petka

Já bych řekla,že záleží na konkrétním stavu těch lidí.Pokud důchodce sotva dýchá,tak bych ho asi pustila sednout spíš než maminku s bubnem.A pokud je důchodce jakž takž schopen stát na svých,tak bych spíš pustila maminku.Nejlépe pustit oba.Pravděpodob­nost,že se sejde plný autobus nemohoucích důchodců a maminek před porodem, je asi téměř nulová.Takže by se mělo místo vždycky najít.

anonym

Protože MHD dost často jezdím, tak mohu potvrdit, že tyto autobusy jsou většinou ze 2/3 plné důchodců. Ti ve většině případů nejeví známky nemohoucnosti. Maminku v pokročilém stadiu těhotenství jsem ještě v MHD nepotkala. Kdyby se tak ale stalo, tak já, jako artritická důchodkyně, jí ráda místo uvolním. To ale nehrozí, protože autobusy tu jezdí poloprázdné.
Nejsem si jistá, že kdyby ve stejném autobuse jela parta výrostků školního věku, že by jim došlo, že mají pustit sednout jak tu těhotnou maminu, tak ty důchodce. Dnešní mládež je natolik otrlá, že se raději bude dívat do okna, než aby zvedla zadek a pustila sednout třeba roztřeseného staříka (o té mamince ani nemluvím).
Takže bych to seřadila podle důležitosti:

  1. nemohoucí (invalidní) důchodce
  2. těhotná žena v pokročilém stádiu

těhotenství
3. ostatní důchodci
4. dospělí a děti
5. mládež
6. neurvalci, nevychovanci, opilci a další
individua by měli chodit pěšky

Ella

Rozhodně bych nechala sednout budoucí maminku.

Už jenom z principu – MHD používám každodenně a když vidím některé ty drzé důchodce, tak je mi skoro špatně. Když vidím běžet dědka na tramvaj, schody vyběhne jak laňka a potom na mě v poloprázdné tramvaji vytáhne ZTPčko, tak jako sorry, ale ani mě nehne.
Mladí lidé mají snad právo být unavení po deseti hodinách lítání v práci a sednout si, ne?

Nedávno jsem v MHD viděla, jak tlupa důchodců zabrala sedačky a maminka tak v osmém měsíci s roční dcerkou zavěšenou na jedné ruce a plnou taškou jídla v druhé nastoupila. Dcerka začala prosit, že chce sedět, maminka ji neměla jak držet a důchodci, místo aby se zvedli alespoň jeden!, tak si začali takovým tím „neslyšitelným šepotem“ stěžovat, co je to dneska za mládež, vychovat to děti neumí a podobně, bylo je slyšet až na druhou stranu tramvaje,kde jsem stála. K tomu dodávám, že v blízkosti žádní mladí lidé neseděli. Nakonec se zvedla uprostřed tramvaje jedna paní středního věku s manželem, ať si paní sedne, že oni za pár stanic stejně vystupují. Na mamince bylo vidět, jak se jí ulevilo, že si může sednout…
Doplňuji:
PS: Ještě dodám – Důchodci vystupovali stanici přede mnou, neměli problém s chůzí ani s dýcháním, vykračovali si jako ta babka v Kameňáku nadopovaná modrým pramenem…

kropitko

V pondělí jsem jela sockou do Prahy, vybojovala jsem šťastně jedno místo, vzala jsem dceru na klín, ač už se mi tam téměř nevejde. Všechny ostatní sedačky byli obsazené. Na další zastávce přistoupila paní, věk tak 60 let, prošla okolo pubertálních výrostků, kteří měli sluchátka v uších, aby nic neslyšeli, koukali z okna aby nic neviděli. No paní si to šinula ke mně, když do mně vrazila asi 3× z boku taškou, tak jsem ji požádala, zda by si na to mohla dát pozor. Paní, že by si ho dala, kdybych ji pustila sednout, že je zcela evidentní, že jsem mladší než ona. No nic, pořád tam něco hudrovala, tak jsem jí řekla, ať si řekne někomu mladšímu, než jsem já, že jich je tam dost. Hubu nezavřela, tak jsem se tedy zvedla i s dcerou kterou jsem měla na klíně a pustila jsem madam sednout. No v momentě bylo na nohou dalších snad 10 lidí a nabízeli mi, abych si sedla. Doufám, že se bába jedová chytla aspoň za rypák. Já se totiž pomalu i těch meziměstských autobusů nevejdu ani do uličky, jaký mám už břich,,,
Takže ono to není jen tak o důchodcích, ale celkově, tak nějak o lidech. Nevím co to je, že se lidé k sobě chovají tak špatně,,,

Jo a v nějakém supermarketu jsem viděla kasu speciálně pro těhotné, ale už nevím kde to bylo, snad Globus, už nevím, nevyužila jsem tuto možnost.

iceT

Hm,mě lidé pouštějí v MHD sednout sami(což s díky odmítám)a nejsem ani důchodce ani těhotná.Jen klamu tělem a těhotně vypadám.
Ale k věci,jakési právo na místo na sezení by v prvé řadě měla mít nastávající maminka,ale stařenka,která do autobusu sotva vyleze a ještě jí přitom překáží hůlka ne?Nevím,mělo by to snad být automatické,že se lidi zvednou a svoje místou nabídnou potřebnějšímu.
A úplně nejlepší na tom je to,že lidi čekají na dopravu třeba deset minut,všichni se ženou a bijou o sedačku,a příští zastávku stejně vystupují.To těch deset minut života na zastávce raději mohli věnovat krátké procházce a udělali by líp.

01Ricco

Trošku nechápu, kde se bere ta nenávist k důchodcům, nazývat je že jsou drzí a vytvářejí tlupy mi mozek fakt nebere. Jezdím MHD pravidelně a nikdy se mi nestalo, že bych narazil na agresivního důchodce a nikdy mi žádný neukazoval ZTP abych ho pustil sednout… jinak mám také názor, že v MHD je dost míst aby si sedla jak těhotná žena tak i důchodci.

mj81

Odpověd úplně mimo… Ten autobus má 30 sedaček. Myslím, že je v něm dost místa na to, aby si sedli všichni potřební, důchodci i těhotné ženy.

Z jiného soudku: Moje máma byla po operaci nádoru u páteře, bylo jí 35, neměla žádné ZTP, měla problém, když měla v MHD stát, ale neměla nárok na to, aby jí někdo pustil. Když už si nějakou sedačku vybojovala, nepustila by na ní nikoho.

A pokud jde o ZTP, coby občasný revizor v linkových autobusech ČSAD můžu říct, že mezi průkazy ZTP jsou i padělky. Loni na jaře jsem zabavoval průkaz pánovi, který měl průkaz v letech 2006–2008, ale po skončení platnosti jej neodevzdal a jezdil na něj dodnes, vždy jen přepsal datum platnosti a spoléhal se na to, že to nikdo nebude detailně studovat. A proč by to neudělal? Má s tím MHD zdarma a v linkových autobusech platí místo 80 korun za listek jen dvacku…

Petra09

Urcite maminka v pokrocilem tehotenstvi protoze kdyby spadla tak je ohrozeno dite.

wiera

jako dvojnásobná matka bych raději pustila důchodce…

ondra07

Ano, tyka se přikláním k názoru, že maminka s dítětem.

mosoj

Ella: Jestlipak víš čím se liší člověk od slepice ?

Damiana

MHD jezdím pouze v Praze. Když přijedu k nám na sever, tak nikdy.
Pustit tu sednout gravidní osobu by znamenalo uvolnit celý autobus cikánkám. Ačkoli, ty „využívají“ spíše výhod taxislužby.
V Praze si na mne v tramvaji zase jednou starší paní sedla!
Ne omylem, ani jsme se společně nedraly o jeden flek. Seděla jsem, četla jsem si něco v telefonu a ona si mi dřepla na klín se slovy: „Tady sedím já.“ Vypadalo to tak děsně, jak to zní. Bábu jedovou jsem setřásla a prohledala si kapsy, jestli mi něco nezmizelo.

Já bych pustila sednout toho, kdo to v danou chvíli nejvíc potřebuje – i kdyby to bylo malé dítě s velkým kornoutem bonbónů.

IK

Když jsem čekala první dítě, myslela jsem si že vydržím všechno ani jsem si sednout nechtěla až mě jeden pán důrazně řekl že ohrožuji zdraví a život dítěte protože se něco může stát.
Když jsem pak seděla jedna starší paní tak moc chtěla abych ji pustila zrovna já ačkoliv hned vedle ní ji uvolňovali místo, že na mne křičela přes několik sedadel. Když jsem vstala a bylo vidět i to břicho v osmém měsíci, tak sklapla, sedla a tvářila se že nic nebylo.
Lidé jsou různí, ale budoucí maminky na většinu lidí působí tak že na vlastní potíže zapomínají a pouští je i důchodci. Ale když důchodce vidí mladé jak sedí tak na ně ještě nějaké potíže přijdou. Zlost je nezdravá 🙂 Ale nutit někoho aby se choval eticky když si myslí že má nárok na pohodlí?

Bičiště

Džentlmenů a džentlmenek, bývá plná MHD, ale problém je v tom, že není místo!