Kdo má v práci právo na teplotní přestávky?

V praci se nam v tehle vedrech celkem pravidelne ohlasuje zprava:
Pozor: Teplota v hale prekrocila 26 stupnu celsia.. Pozor: Teplota v hale prekrocila 26 stupnu celsia
Delam tak ruzne po hale a na jednom miste jsme dostali 10 minut teplotni prestavku. Jinde a jindy po tomhle hlaseni se proste jelo dal. Je na to nejaka vyhlaska? Nebo ma kazdy pravo si prestavku udelat po tomto hlaseni?
Nikdo nas o tom neinformuje, ale pokud muzu tak delam dal. Proc si pridelavat nejake starosti ze?

Nejlepší odpověď
Zbynas

Už to tady na opovědích nedávno bylo, nemůžu dohledat.

§ 21 písm. a) zákona č. 309/2006 Sb., zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,

dále nařízení vlády č. 361/2007 Sb., konkrétně §3b

Pokud tyto (fyzické) práce překračují hygienické limity, mají zaměstnanci nárok na bezpečnostní přestávky v trvání od 5-ti do10-ti minut.

Pro konkrétní případy jsou jiné stanovené teploty, jiné doby přestávek a povinnost dát zaměstnanci dostatek tekutin. Je potřeba hledat konkrétně v daném zákoně.

http://tn.nova­.cz/clanek/zpra­vy/na-vasi-strane/je-velke-vedro-podivejte-se-na-co-mate-narok.html

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2007-361