Kdo má teda větší nárok právo hlídat dítě?

Ona o on a rozešli se. Mají spolu dvouleté dítě. Ona jela na dovolenku do Hilalájí na tři týdny a jelikož jinak bydlí u svých rodičů i s dítětem, dostala od nich „pokyny“, aby dítě dali otci jen na pár dní, ne na celou dobu, jak by chtěl otec dítěte, který se o malou může starat od rána do rána celou dobu nepřítomnosti matky. Matka mladé paní tvrdí, že to takhle nejde, že malá musí být u nich, otec jen kouká a nevěří svým uším. Tak se ptám, kdo má tedy větší právo hlídat dítě, jeho otec, nebo babička? Dohoda veškerá žádná, soudně zatím nebylo nic určeno.
Doplňuji:
Já myslela, že otec je první člověk, ktrý má hlídat dítě, pokud matka odjede, ne babky, ani tetky, píšu , že soud ještě neproběhl a dovolenou má mladá paní teď, v tyto dny, ještě hodně vody uplyne, než se soud rozhoupe, otec dítěte je slušný člověk, není to žádný pobuda, neplatič, nebo tak něco, ale bývalá tchýně prostě rozhoduje tak, jak rozhoduje a co řekne, to prý platí 🙂

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud nedojde – rámci rozvodu (rozchodu) rodičů k jejich dohodě a ani nerozhodne soud, ŽÁDNÝ nárok (právo…) neexistuje…!!
A jen nějakou ´setrvačností´ dítě ´přináleží´ matce!
___
Bohužel – matky v mnoha případech ´parazitují´ na zvykovém právu (nejde o skutečné právo) a domnívají se, že dítě je ´jejich´ a proto o něm mohou ´a-priori´ rozhodovat.
___
Otázkou je, co skutečně (ne)proběhlo (domluvy, právní kroky – právně platné i neplatné) mezi rodiči dosud a co (případně) lze prokázat.
___

1. Být otcem – rozhodně současný stav nerozporuju*) a dělám jen to, na čem se s rodiči matky – po dobrém, domluvím. Ale zdokumentoval bych si tento stav pro příští vyjednávání (a kontaktoval bych dobrého ´rodinného´ právníka!).
😉
2. *) A nebo ´po zlém´ – podat trestní oznámení pro únos dítěte (matka je nezvěstná a nekontaktovatelná – notářsky ověřenou plnou moc k opatrování dítěte svým rodičům, zřejmě, nedala). Ale zapojení úřadů sebou nese spoustu těžko překonatelných procedur (prozatímní umístění dítěte do ústavu, například).
___
Zřejmě bych kontaktoval toho dobrého právníka a s ním se domluvil na přesných krocích.

Další odpovědi
da ny

Já bych dala dcerku na hlídání spolehlivému otci a babči s tetkami ať jsou v záloze jako výpomoc. Nemá smysl se slušným otcem válčit, ale spolupracovat. Profitovat z takové spolupráce může oprávněně „jen“ společný potomek.
Doplňuji:
Od dvouletého dítěte bych za zábavou neodjela a neopouštěla jej :)-

Hykam

Pokud ještě neproběhl soud, ani nebylo vydané předběžné opatření od soudu, má otec práva i povinnosti vůči dítěti stejné jako matka, tudíž má před prarodičem dítěte přednost. Může si pro dítě dojít za asistence policie, otázka je, jestli tato estráda prospěje dítěti.

Drap

Pokud se nedomluví, tak o tom kdo má kdy dítě na starosti může rozhodnout jen soud.

Nuk nuk

Záleží na tom, jestli má dítě otce v rodném listě a na rozhodnutí soudu a také na tom, co je to za otce. Bylo by dejme tomu pochopitelné, že babička (na pokyn matky) odmítá vydat dítě nějakému alkoholikovi nebo člověku, od kterého hrozí násilí nebo únos.
Pokud ale jsou ale důvodem rozchodu takovéty běžné problémy a soud ještě neproběhl, pak má teoreticky právo a povinnost v péči o dítě i otec.

Ovšem, matinka bude asi také docela zajímavý případ, když nechá 2 leté dítě jen s babičkou a odjede si do Himalájí zrovna v době, kdy se čeká na soud.

anonym

mowla matka dítěte kontaktovatelná je, píše jim emaily, není nezvěstná, všichni vědí, kam jela, vše řídí z himalajských pohoří emailem, jde prostě o to, že matka odešla a dítě je tady, otec ho chce k sobě, protože má malou moc rád, ale baba mu to nechce dovolit, je to ředitelka zeměkoule, teda aspoň se tak tváří, to je celý (a tak hezky jsem začala)

Dochy

  1. Rozhodně nezníš jako nestraná osoba, abychom mohli přijmout dokonalost otce jen z těch pár řádků 😉
  2. Opravdu by se měli dohodnout otec a matka.
  3. Bohužel znám (naštěstí jen z doslechu) o pár matkách/babičkách co vše vědí nejlíp a stále řídí život svých i 40letých dětí. A obávám se, že dokud se „dítě“ samo nešprajcne, žádné dobré řešení neexistuje.