štamgast

Kdo má o kolečko víc?

Na většině uzených výrobků (třeba salám) bývá napsáno např. „100g salámu bylo vyrobeno ze 110g masa“. Má o kolečko víc ten kdo to píše nebo já? Vždyť to je jako kdyby jste do krabičky o rozměrech 10×10×10 cm chtěli narvat bonboniéru s rozměry 10×20×20 cm! Jak to tedy může takhle být?
Doplňuji:
Pro Mowlu: http://s27.pos­timg.org/69e1mjw8j/­maso.jpg

Nejlepší odpověď
anonym

Víš ty, že se voda v mase při jeho zpracování odpaří?! Třeba 10 % ?!
Doplňuji:
Pokud je toto sdělení napsáno na výrobku je to lepší, než na „vepřové konzervě“ kde obsah masa je 30 % a zbytek jsou ty různé s*ačky!

Další odpovědi
annas

Srovnáváte nesrovnatelné. Krabička se snad nesmrští, nevysuší sama od sebe na rozdíl od masa, které má za syrova v sobě víc vody než po vyuzení.

Lamalam

Ztráta hmotnosti během tepelné úpravy je zcela normální.

anonym

Já takový nápis ještě nečetl…
😉
Ale je to logické – maso v salámu je výrazně sušší, než maso syrové (surovina) a tudíž je i lehčí.