quentos

Kdo kdy přišel poprvé s tím bohapustým nesmyslem přeučování leváků na praváky?

Jak je možné, že tento marazmus udržel až donedávna (leckteří přeučení stále žijí), když se již dlouho ví, že větší šikovnost jedné z rukou souvisí s tím, kterou část mozku máme vyvinutější (praváci levou a naopak)? Copak je nazastavilo ani to, když viděli, jaké to mělo dopady na jejich psychiku? Zní mi to jako takové to typické většinové chování „většina nás je takových, tak ty nebudeš makovej“. Sám jsem levák a jímá mě hrůza, když si představím, že by mě ještě před několika desítkami let něco podobného potkalo.
Doplňuji:
to aramah: která škola, probůh? Měli by ji zavřít a zažalovat.

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě v minulosti nikdo neuvažoval, jaké problémy může přeučování způsobovat.
Je známé, že v pravé hemisféře mozku převažuje:

  • fantazie, snění
  • je bez naší vědomé pozornosti
  • používání pocitů, vytváření vnitřních obrazů
  • umění a intuice…..

Levá hemisféra mozku řídí:

  • verbální komunikaci
  • logika, postupy, přemýšlení
  • plánování…..

Levácí mají dominantní pravou hemisféru, a proto jsou nadaní fantazií, kreativitou, emotivností a prostorovým viděním, kreslením. Přeučování – nepřirozený zásah do organizace mozku, protože přeučením nedojde k výměně dominance hemisfér. Mnohem více to spíše vede k nadměrnému zatížení až přetížení nedominantní poloviny mozku, a tím k „organizačním problémům“ tohoto orgánu. Žádné přeučování není bez následků a je dobré si je uvědomovat.

K přeučování leváků na praváky nemusí docházet jen z aktivity rodičů či školy. Mnoho dětí se přeučuje samo, aniž by rodiče stačili postřehnout, že jejich potomek je díky své mozkové dominanci levákem. Tyto děti se přeučují samy tím, že přirozeně napodobují okolní pravoruce orientované prostředí, ať už proto, že odmítají akceptovat svoji odlišnost, nebo proto, že se chtějí podobat někomu, koho mají rády.

Tento fakt s sebou přináší problémy, které se naplno mohou projevit až třeba ve třetí třídě, kdy se nároky na školáka zvýší. Zásah do organizace mozku způsobuje chaos, jehož důsledkem mohou být poruchy paměti, poruchy koncentrace (rychlá unavitelnost), potíže při čtení a v pravopise (dyslexie), nejistota, kde je pravá a levá strana, poruchy jemné motoriky (vzhled písma), poruchy řeči (zajíkání, koktavost) a podobně.

Nevím, zda se i v současnosti objevuje dost výrobků pro leváky – např. drobné nářadí a náčiní. Jeden známý, levák, se nemohl učit hrát na heligonku, protože je stavěná na pravou ruku. Musel mu ji známý předělat tak, aby mu vyhovovala.

Podle stránek Přeučený levák, Když je levá ruka dominantní.
http://proleva­ky.cz/index.php?id=39

Další odpovědi
aramah

Já sem také byla levák, moji rodině to dalo hodně práce udělat ze mně praváka ale jen proto že to vyžadovala škola,bylo to hodně stresující.
Doplňuji:
Jablonec n/N byla to žlutá škola, ona se tak jmenovala právě proto že byla žlutá. Soudružka se jmenuje Sídelová už tenkrát byla starší nikdy na ni nezapomenu.-

Lucimia

Já jsem teda také levák a také si to neumím představit že by mě někdo přeučoval. Můj strýc z taťkovy strany byl přeučován a dodnes škrabe jako kocour. Babička to na mě prý v dětství také zkoušela, ale já prý vždy po chvíli pastelku přehodila, tak máma řekla dost a jsem levák a jsem za to ráda :) Nemyslím si, že by leváci byli méně šikovní nebo hůř psali. 🙂 Já píšu velmi velmi pěkně – pokud ovšem nepíšu rychle na přednášce. 😁

anonym

V 60letech jsem ve skole zazila takovouto historku.Kamaradka Bozenka byla levacka a jeji dvojce Mirek take.Ucitele se snazily je preonacit na pravaky.Jejich otec si do skoly zasel,ze to rezolutne odmita.Ve skole se nepohodl a jednoho dne dostal predvolani na psychiatrii.Co k tomuto dodat.....?

pusso

Taky jsem jeden z těch přeučených leváků.Začalo to v 1.třídě v roce 1968 a byla to ten krát móda.To jsem se nadostával ve škole po levé ruce u psaní.Povedlo se jím to-bohužel.Do teď dělám vše levou jen píši a střihám pravou.Škrábu jako kocour a nenakreslím ani domeček se zahrádkou.Když už něco musím namalovat je to jak ve 2. třídě základky.(omlouvám se všem za možné chyby v českém pravopisu-jsem slovák a žiji v česku 10 let.Děkuji)

člověk

PŘEČTĚTE SI DĚJINY PÍSMA STARÉHO ŘÍMA
A TAM SE NĚCO DOVÍTE O PŘEDĚLÁVÁNÍ LEVÁKŮ
MOŽNÁ TO SEŽENETE I V ČESTINĚ.ASPOŇ SHRNUTÍ
jinak v minulém století předělávaní leváci v dospělosti byli více připravení na život,
Jestli vám říká něco jméno TRNKA,toho pána nutili psát pravou a pak to dotáhl k takové dokonalosti,že levou rukou kreslil a zárověň pravou psal,takto vytvářel scénáře ke svojim filmům,Nebo Achile Gregor,a to nemluvím Ondřeji Sekorovi a další

lorja

Můj 11 letý syn je levák a s přeučováním se naštěstí nesetkal.Ve třídě s 15 žáky se sešli dokonce 4.Jsem ráda,že už na leváky myslí i výrobci školních pomůcek.

Zdroj: http://www.sev­t.cz/obchod/skol­ni-potreby-a-pomucky/pro-levaky/

FOG

Ja jsem jako maly psal a maloval obema rukama a tak me asi tez pak nutili psat ve skole jen pravou,tez si podle toho sam vysvetluji,ze skarbu jak „doktor“.
Co je vsak zajimave,ze se holim levou rukou,asi nejaka vnitri obrana,abych se nepodrezal?
Jinak delam vesmes vse pravou i kdyz se klidne trefim do hrebiku i tou levou.

nabubindes

blbost! PRAXE! jasně mnělo se to řešit demokraticky a prostě pravák by psal z leva do prava a levák z prava do leva pro pohodlí při psaní a začátek a směr by se označoval univerzálním znakem, zásadně nic složitějšího než třeba šipka na začátku statě, věty, slova?! dnes, stejně by to mnělo význam pouze v rukopisu… a z toho by se mohlo vycházet?! NE?!

Miti

Já jsem obouruč, ve školce mi sice byla dána pastelka do pravé ruky, nicméně hodně věcí dělám pravou i levou rukou

anonym

A co ti praváci, co se chtěli naučit psát atd levou rukou? Takovým nebylo vyhověno?

briketka10

Já jsem z dvojčat a bývalá levačka, ale přeučila jsem se sama.
Teď ještě umím levou rukou trochu psát, ale pamatuju se, jak
jsem držela ve školce obráceně příbor a učitelka mi ho dávala
opačně. Nikdy mi nenadávala, protože jsme byly malé holky a
myslela si, že, jako malé se teprve učíme jíst příborem.
Doma jsem jedla stejně tak i ve školní jídelně. Až v dospělosti
jím normálně, jak se má.

quentos

Otázka byla nezáměrně přesunuta dopředu vlivem úpravy. Ale můžeme pokračovat v diskuzi…

Gestas

Quentos: neberte pořád jména Božího nadarmo!

quentos

„Bohapustý“ je zcela legální české slovo.
Když už chceš trollit, tak si zjisti fakta.

Siegfried

No, já jsem jeden z těch, kteří byli přeučeni. Následky? Hrozný rukopis, problémy ve škole. A tak dále. O studiu si pak člověk mohl jen snít, jelikož soudružky učitelky ho tak nenáviděly, že nějaké doporučení neexistovalo. Ale to je pryč. Nikdo to už nenapraví a jen odborník dovede říct, co to s člověkem udělá.