annas

Kdo, kdy a proč získal titul „generallissimus Oceánu a Baltského moře“?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Albrecht z Valdštejna nechal vystavět v Praze svůj Valdštejnský palác. Provedl také jeden z nejambicióz­nějších podniků v Evropě – přes 500 dělníků přestavělo město Jičín, které se tak stalo největším soudobým staveništěm. Z města vznikla bytelná pevnost s kamennými domy, novým dlážděním, vodárenskou sítí, lázněmi, vznikla zde jatka, nové řemeslné dílny. Byla také naplánována univerzita, ale tento projekt nebyl dokončen.

Valdštejna je možné považovat za průkopníka procesu zvaného produktivita. Díky organizaci pracovního dne vykazovalo jeho podnikání až třikrát větší výkonnost než cechovní dílny. Albrecht byl i zdatným obchodníkem, do světa se vyvážely výrobky českých pláteníků a soukeníků. Díky jeho podnikům mohly později prosperovat manufaktury jeho pokračovatelů z rodu Valštejnů, ale i z jiných rodin.

Císař je Albrechtovi zavázán a chce si udržet jeho loajalitu. V roce 1628 mu proto uděluje titul „generalissimus Oceánu a Baltského moře“. Ale rostoucí ambice Albrechta a omezování vlivu kurfiřtů vedly k tomu, že německá knížata u císaře prosadila v roce 1630 Albrechtovo odvolání......

Zdroj: http://www.fi­nancnici.cz/al­brecht-z-valdstejna