annas

Kdo, kdy a při které příležitosti pronesl známá slova Quo vadis?

Již několikrát jsem na ně narazila ve vyhledávači, ale jejich autora nenašla. Znáte ho?

Nejlepší odpověď
barnajka

Úryvek z knihy „Quo vadis“ Henryka Sienkiewicze:

Poutnická hůl vypadla Petrovi z ruky, jeho oči zíraly nehybně vpřed, ústa byla otevřena, v obličeji se zračil úžas.
Pojednou se vrhl na kolena, ruce vztaženy před sebe a z úst se mu vydral výkřik:
„Kriste! Kriste!“
A sklonil hlavu k zemi, jako by líbal něčí nohy. Mlčení trvalo dlouho. Pak se tichem ozvala starcova slova, trhaná vzlykotem.
„Quo vadis, Domine?“
Nazarius odpověď neslyšel, ale Petrův sluch zachytil smutný a mírný hlas, který pravil:
„Když ty opouštíš můj lid, jdu do Říma, aby mě ukřižovali podruhé.“
Apoštol ležel na zemi, obličej v prachu, bez hnutí, beze slova. Nazariovi se užuž zdálo, že omdlel nebo zemřel, ale Petr konečně vstal, zvedl roztřesenýma rukama poutnickou hůl. a beze slova zamířil k sedmi pahorkům města.
Když to chlapec viděl, opakoval jako ozvěna:
„Quo vadis, Domine?“
„Do Říma,“ odpověděl tiše apoštol.
A vrátil se zpět.

Další odpovědi
vagra

Tato slova jsou připisovaná apoštolu Petrovi, učedníku Ježíše Krista.

.....V roce 64 vypukl v Římě velký požár. Trval téměř týden a zničil deset ze čtrnácti městských obvodů. Jak už je v takových případech obvyklé, hledal se viník a císař Nero jej nalezl v křesťanech. Bylo zahájeno široké pronásledování křesťanů. Mnoho jich bylo ukřižováno na břehu Tibery v Circus Gai et Neronis.
Věřící prosili Petra, aby se uchýlil do bezpečí. Podle legendy se vydal na cestu, aby unikl pronásledování.
Sotva však vyšel z brány, spatřil proti sobě kráčet Krista. Zeptal se ho:
„Quo vadis, Domine?“ (Pane, kam kráčíš?)
„Jdu do Říma, nechat se ukřižovat podruhé!"
Petr pochopil význam těchto slov a kajícně se vrátil do Říma, kde byl chycen a odsouzen k smrti na kříži, netradičně hlavou dolů. (Zde je původ Petrova znaku, ve kterém je obrácený kříž.) Křesťané tajně v noci jeho tělo sňali z kříže a pochovali u zdi na Via Cornelia.....

Další podrobnosti najdete na zdroji

Zdroj: Vybráno a upraveno z – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pe­tr_(apo%C5%A1tol)

hanulka11

zde jsem na toto narazila, překlad je poněkud kostrbatý, ale dá se pochopit

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://en­.wikipedia.or­g/wiki/Quo_va­dis%253F&ei=3TAk­T_2gC5K4hAeX46WhCw&sa=­X&oi=translate&ct=re­sult&resnum=2&ved=0C­D8Q7gEwAQ&prev=/se­arch%3Fq%3Dqu­o%2Bvadis%26hl%3Dc­s%26rlz%3D1I7AD­RA_cs%26prmd%3Dim­vnsb

venkovan

No co si budem povídat.
Byla to manželka když se podívala na pohyb mého účtu.

tom004

Někde jsem četl,že ji poprvé použil Caesar.Ale jestli je to pravda nevím.

anonym

ad hanulka, namísto googlu stačilo zadat do české wiki, dostala bys týž text a bez kostrbatosti z anglické verze Wikipedie, viz odkaz: (někdy méně, znamená více)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Qu­o_vadis

anonym

Nějak mi uniká nač tazatelka už 2 po sobě jdoucí otázky po pár hodinách uzamyká, čímž znemožňuje ostatním možnost se vyjádřit, ač před tím totéž u druhých negativně glosovala! Že by průhledná preference oblíbenců a diskriminace těch „normálních“?